Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 26.02.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Na co dzień i od święta
Odzież i stroje w społecznościach wiejskich w Rzeszowskiem w XIX i XX w.
Wystawa stałaotwarta (2211, 0.46)
etnograficzna
Oceny:  / 5
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa jest skierowana do wszystkich, którzy chcą poznać historię i funkcje dawnych ubiorów chłopskich, a które stanowią jedynie drobny wycinek tak interesującego zjawiska, jakim jest kultura ludowa. Kolorowe stroje ludowe znane ze zbiorów muzealnych i traktowane przez współczesne zespoły folklorystyczne jako kostiumy nie były typową odzieżą szerokich mas ludności wiejskiej. Zakładali je tylko najbogatsi chłopi w okresie po uwłaszczeniu.
Codzienny ubiór chłopów nie był tak barwny i szykowny. Przede wszystkim był prostszy w kroju, dostosowany do pracy fizycznej w polu czy przy inwentarzu , wygodny, nie hamujący ruchów. Wykonane z lnianego czy konopnego płótna koszula i portki, a w przypadku kobiet fartuch, stanowiły cały letni ubiór większości chłopów polskich.

Strój odświętny spełniał inne funkcje. Informował o pozycji społecznej i miejscu w gromadzie, podkreślał przynależność do określonego regionu. Istotną rolę odgrywał także w dorocznej i rodzinnej obrzędowości ludowej.Różnorodność stroju wskazuje na bogactwo wyobraźni chłopów, ich inwencję w asymilowaniu wzorów, także mieszczańskich czy szlacheckich i tworzeniu własnych koncepcji. Rozwój gospodarki towarowej i napływ na wieś gotowych wyrobów produkcji fabrycznej przyniósł kres dawnym ubiorom ludowym. Tym bardziej więc ich piękno, dekoracyjność a zarazem prostota cieszy się ciągłym zainteresowaniem.

Ekspozycję, przedstawiającą najbardziej charakterystyczne elementy chłopskiego odzienia noszonego w Rzeszowskiem, uzupełniają liczne archiwalne fotografie oraz prezentacja multimedialna zawierająca ciekawy materiał ikonograficzny (archiwalne fotografie , staropolskie drzeworyty oraz ilustracje z XVIII i XIX w. takich znanych artystów jak Kielisiński, Norblin, Stachiewicz, Łepkowski).
Fragment ekspozycjiStrój kobiecy z okolic Rzeszowa
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż