Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 25.01.2025. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów
Wystawa stałaotwarta (2972, 0.58)
archeologiczna
Oceny:  / 3
KiepskiBardzo dobry 
W 1946 roku podczas prowadzenia prac zabezpieczających na terenie zrujnowanego zamku, natrafiono na kryptę grzebalną książąt pomorskich, w której znajdowało się czternaście sarkofagów. Ostatecznie sześć z nich po konserwacji wyeksponowano w Muzeum Zamkowym. Zmodernizowaną w 2009 roku ekspozycję uzupełniono o nowe elementy: film poświęcony pochówkom książęcym emitowany na ekranie holograficznym oraz film ukazujący obecny stan krypty książęcej prezentowany na ekranie podłogowym.
Obok sarkofagów na ekspozycji znalazły się XVII i XVIII - wieczne rzeźby sakralne oraz manierystyczny ołtarz z Kunikowa z 1611 roku (depozyty z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku).

Do najbardziej spektakularnych uroczystości publicznych w państwie Gryfitów należały pochówki książęce. Do naszych czasów zachowały się opisy ceremonii pogrzebowych 27 członków dynastii pomorskiej. Pierwszy, a zarazem najstarszy z nich, odnosi się do zmarłego 14 lutego 1560 r. w Wołogoszczy i tam pochowanego księcia Filipa I. Jednak najokazalsze ceremonie odbywały się w Szczecinie a największy rozmach przybierały w przypadku pochówku książąt panujących.
Ceremonie pogrzebowe książąt pomorskich miały przede wszystkim ogromne znaczenie polityczne. Wokół zmarłego władcy gromadzili się przedstawiciele wszystkich ówczesnych warstw społecznych, a prezentowane podczas ceremonii chorągwie pogrzebowe z emblematami heraldycznymi symbolizowały jedność księstwa.
Fragment ekspozycji
Miejsce: skrzydło wschodnie
Kurator: nadzór konserwatorski: Mirosława Koutny-Giedrys, Barbara Górczewska
Autorzy: koncepcja i aranżacja: Jolanta Rybkiewicz, konsultacja naukowa: dr Wojciech Łopuch, Jerzy Grzelak
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż