Zgromadzone tu prace to kompozycje przestrzenne, rzeźby, sztandary, "przedmioty życia", "pejzaże eschatologiczne" i "popiersia portrety imaginacyjne". W wielopoziomowym, sosnowym wnętrzu można odkryć artystyczny, niepowtarzalny i bardzo specyficzny świat Hasiora. Emitowana z głośników muzyka chóralna, niekiedy podobna do śpiewu syren, wzmocni doznania, a zwisające z sufitu sztandary, z których tworzenia słynął artysta, nie pozwolą pozostać obojętnymi wobec wobec tego miejsca i sztuki.
|
W galerii, na dwóch poziomach ekspozycji, prezentowane są słynne sztandary Hasiora, jego obrazy, rzeźby i kompozycje plastyczne. Do swej galerii mistrz Hasior przez wiele lat zapraszał także innych artystów, urządzając im wystawy czasowe. Za życia artysty odbywały się tu także prelekcje o sztuce, prowadzone przez Hasiora, spotkania z młodzieżą, oraz koncerty - muzyki klasycznej i awangardowej.
Dzieła Władysława Hasiora są uniwersalne. Są także bardzo polskie. Związane z Podhalem - z jego kulturą, wiarą, historią, przyrodą, z tym, co decyduje o pracy, określa rytm życia, co należy do tradycji i współczesności tego terenu - mają znaczenie powszechne. Nie jest ono elementem dodatkowym, występującym obok innych, lokalnych wartości. Przeciwnie. Wszystko, co Hasior robi, zawiera cechy ogólne". Zacytowane tutaj słowa Mariusza Hermansdorfera ze wstępu do katalogu wystawy artysty wydają się trafną syntezą jego twórczości.
Władysław Hasior urodził się w 1928 r. w Nowym Sączu, a w roku 1952 ukończył naukę w zakopiańskim Państwowym Liceum Technik Plastycznych, gdzie uczył się pod kierunkiem wybitnego nauczyciela i artysty, Antoniego Kenara. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie u prof. Mariana Wnuka zakończył uzyskaniem dyplomu w roku 1958, a rok później znalazł się w pracowni Ossipa Zadkine'a w Paryżu. Wcześniej związał się z zakopiańskim Państwowym Liceum Technik Plastycznych i przez wiele lat był nauczycielem kolejnych pokoleń uczniów tej szkoły.
|
|