Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Medyczne sobota, 25.01.2025. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea medyczne
Muzeum Wydziału Lekarskiego Drukuj Email
Oceny:  / 5 
» Medyczne, Kraków (22414, 4.02)   
Czytaj więcej...
Fot. ADA
31-034 Kraków, ul. Radziwiłłowska 4, tel. 12 422 21 16, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Historia Muzeum sięga 1900 roku, kiedy to profesor interny Walery Jaworski (1849-1924) zainicjował założenie Muzeum Wydziału Lekarskiego UJ. W tamtym czasie zbiory nie miały jednak stałej ekspozycji. Cudem ocalałe z pożogi wojennej nie były udostępniane publiczności. Dopiero w 1992 r. otwarta została w Domu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego stała ekspozycja pod nazwą Muzeum Wydziału Lekarskiego UJ. Muzealne zbiory obejmują: starodruki, rękopisy, dokumenty, medale, odlewy gipsowe, mulaże, narzędzia i portrety. Budynek "Domu Towarzystwa Lekarskiego" (siedziba Muzeum) powstał w 1904 roku na parceli, którą Towarzystwo Lekarskie otrzymało od miasta. Jednopiętrowy budynek wzniesiony według planów Władysława Kaczmarskiego i Józefa Sowińskiego (projektanta fasady) jest jednym z najświetniejszych zabytków Młodej Polski, ale nie ze względu na nazwiska architektów, lecz twórcę wystroju wnętrza - Stanisława Wyspiańskiego, który zaprojektował jedyne w swoim rodzaju secesyjne wnętrze.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Zakładu Historii Farmacji Drukuj Email
Oceny:  / 10 
» Medyczne, Lublin (18751, 3.37)   
Czytaj więcej...20-112 Lublin, ul. Grodzka 5a, tel. 81 532 88 20, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Od 1988 roku Muzeum mieści się w kamienicy, w której w XVIII wieku mieściła się apteka. Zajmuje dwie sale. W pierwszej urządzona została sala ekspedycyjno-recepturowa. Znajdują się w niej stylowe meble z II połowy XIX wieku. Wśród nich m.in. szafa ekspedycyjna z półkami, oszklona szafka biblioteczna oraz stół ekspozycyjny. A na szafkach znajdują się pojemniki i opakowania. W ich skład wchodzą naczynia ze szkła kryształowego, mlecznego, kolorowego, butelki, słoiczki o różnych kształtach i ciekawych zdobieniach, z dziwnymi napisami z przodu. Te napisy to łacińskie nazwy przechowywanych w nich półproduktów do wytwarzanie leków. W naczyniach drewnianych przechowywano zioła i substancje pochodzenia zwierzęcego, w ceramicznych - olejki i wina, w szklanych i fajansowych – pozostałe składniki leków, w tym narkotyki i trucizny. Oprócz pojemników w tej izbie wyeksponowane są narzędzia apteczne. Wśród nich można znaleźć inhalatorki, moździerze, gilotynki.

Czytaj więcej...
 
Szpital św. Ducha Drukuj Email
Oceny:  / 3 
» Medyczne, Elbląg (11875, 2.13)   
Czytaj więcej...14-530 Frombork, ul. Stara 1, tel. 55 243 72 18, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Od 1990 r. w zespole dawnego szpitala św. Ducha przy ul. Starej mieści się oddział Muzeum Mikołaja Kopernika. Jest to jedyny w Polsce budynek szpitalny, który zachował się w stanie z końca XVII w. W kaplicy szpitalnej odsłonięto wcześniejsze, XV-wieczne malowidła ze scenami Sądu Ostatecznego. Równie stare są dwa zachowane do dzisiaj piece dawnej łaźni. W szpitalu mieści się teraz Dział Historii Medycyny (jak wiadomo Kopernik był również lekarzem), a na jego tyłach urządzony został ogród botaniczny, w którym rosną zioła lecznicze (tzw. herbarium). Najcenniejsze elementy wystroju to: malowidło ścienne w kaplicy św. Anny, przedstawiające Sąd Ostateczny z początku XV w.; dwa piece łaziebne z początku XVw. - udostępnione do zwiedzania dzięki odkrywce archeologicznej; płyty epitafijne z XVII w. 4) ambona z XVIII w.

Czytaj więcej...
 
««  start   « poprzednia    1   2   3   następna  » koniec »»

Pozycje: 11 - 13 z 13
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż