Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Łódź środa, 24.07.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Łódź i okolice

Na mapie • Wystawy, imprezy, wydarzenia • Relacje ze zwiedzania • Przewodnicy


Muzeum Archidiecezji Łódzkiej Drukuj Email
Oceny:  / 2 
» Sakralne, Łódź (13802, 2.53)   
Czytaj więcej...
Fot. HuBar
90-458 Łódź, ul. ks. I. Skorupki 13, tel. 42 66 48 700, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum utworzył bp Włodzimierz Jasiński w 1937 r. w celu zachowania dla przyszłych pokoleń zabytków sztuki sakralnej znajdującyh się w obrębie granic diecezji Łódzkiej. Zbiory (z pominieciem kolekcji filatelistycznej) liczą około 900 eksponatów. Ekspozycje stałe rozmieszczono w czterech salach. Zbiory zgrupowane są w nastepujacych działach: obrazy, rzezba, wyroby rzemiosła artystycznego (naczynia liturgiczne), tkactwo (ornaty, gobeliny), konwisarstwo (wyroby z cyny), numizmatyka, filatelistyka i dział ksiażki zabytkowej (rekopisy, dyplomy pergaminowe, inkunabuły i starodruki). Do najcenniejszych w dziale malarstwa należa: Madonna z Dzieciatkiem i sw. Janem, Florencja, koniec XV w., W dziale rzezby godne uwagi: Madonna z Dzieciatkiem, Slask pierwsza połowa XV w., artysta nieznany, drewno polichromowane, snycerka, wys. 108 cm; plakietka ze scena Madonna z Dzieciatkiem, Italia druga połowa XV w.; Chrystus frasobliwy, Polska XVIII w., artysta nieznany.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Bajki SE-MA-FOR Drukuj Email
Oceny:  / 40 
» Inne, Łódź (45033, 8.39)   
Czytaj więcej...90-022 Łódź, ul. Targowa 1/3 B, tel. 42 681 54 74, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum przygotowało wystawę, na której można obejrzeć lalki i fragmenty scenografii pochodzące z najciekawszych i najbardziej znanych filmów animowanych łódzkiego studia. Są wśród nich: „Miś Uszatek”, „Przygody Misia Colargola”, “Mały pingwin Pik-Pok”, jak i arcydzieła, które na stałe wpisały się w kanon światowej kinematografii: „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego, „Ichthys” Marka Skrobeckiego, czy nagrodzony w ubiegłym roku Oscarem, „Piotruś i wilk” Suzie Templeton. Muzeum prezentuje także elementy planu filmowego i sprzętu wykorzystywanego do produkcji filmowej. Na wystawie prezentowany jest profesjonalny sprzęt filmowy. W ramach zwiedzania wystawy można obejrzeć dowolną liczbę filmów zrealizowanych w studiu Se-ma-for. Planowany czas zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem oraz projekcji filmowej to półtorej godziny.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich Drukuj Email
Oceny:  / 19 
» Wojskowe, Łódź (22406, 4.19)   
Czytaj więcej...
Fot. Miw
96-127 Lipce Reymontowskie, ul. Reymonta 22, tel. 46 831 61 79, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum powstało w 1988 roku, w oparciu o prywatne zbiory militariów związane z historią walk o niepodległość w rejonie Lipiec Reymontowskich i najbliższej okolicy. Eksponaty zgromadzone są w dwóch salach, gdzie oprócz broni i umundurowania, można zobaczyć wiele osobistych pamiątek i dokumentów po żołnierzach oddziałów regularnych i ruchu oporu. Trzecia sala Muzeum Czynu Zbrojnego poświęcona jest powojennej historii Wojska Polskiego. Zgromadzono w niej poważny zbiór uzbrojenia, wyposażenia i umundurowania, w tym również najnowszego, aktualnie już używanego w naszej armii. Najcenniejszym obiektem jest polski granatnik kol. 46 mm, wz. 36 wraz z granatem. Tego typu granatniki znajdowały się na wyposażeniu kompanii piechoty i stanowią dzisiaj dużą rzadkość muzealną. Cenne są również: karabiny Mauzer, doskonały pistolet polskiej produkcji VIS wz. 35 oraz szabla wzoru niemieckiego używana w Wojsku Polskim. Ekspozycję uzupełniono licznymi fotografiami, dokumentami, odznaczeniami przekazanymi przez mieszkańców okolicznych miejscowości.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Fabryki Drukuj Email
Oceny:  / 9 
» Muzea techniki, Łódź (16418, 2.83)   
Czytaj więcej...
Fot. HuBar
91-002 Łódź, ul. Drewnowska 58 (Manufaktura), tel. 42 664 92 93, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum Fabryki przedstawia dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników. W czasach swojej świetności zakłady te produkowały miliony metrów tkanin bawełnianych. Przemysłowe imperium Poznańskiego stanowiło samowystarczalną dzielnicę z rezydencją właściciela, domami dla robotników, własnym kościołem i szpitalem. Wystawa prezentuje zdjęcia, dokumenty, filmy, plany architektoniczne, próbki surowców i produktów fabryki. Można zobaczyć jak pracują zabytkowe krosna i posłuchać historii opowiadanych przez dawnych pracowników. W Muzeum Fabryki przedstawiono również długą drogę bawełny z plantacji, poprzez fabrykę, do sklepu z tkaninami. Dziś w zabytkowych budynkach mieści się centrum Manufaktura. Manufaktura to miejsce kultury i rozrywki. Codziennie odbywają się tu różnego rodzaju imprezy : koncerty, konkursy, teatry uliczne.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Historii Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego Drukuj Email
Oceny:  / 20 
» Medyczne, Łódź (26837, 4.68)   
Czytaj więcej...
Fot. Adam Nolbert
91-415 Łódź, Plac Wolności 2, tel. 42 632 17 15, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum Historii Farmacji mieści się w najstarszej łódzkiej aptece przy placu Wolności. Zgromadzono w nim ponad tysiąc oryginalnych eksponatów, wśród nich cenne wydawnictwa i zbiory naczyń używanych przez dawnych aptekarzy. Na parterze muzeum odtworzono pomieszczenia apteki z przełomu XVIII i XIX wieku, z meblami z warsztatów wiedeńskich, oryginalną aparaturą do przygotowywania leków i wagami. Łódzkie muzeum farmacji może się poszczycić zbiorem ponad 30 żeliwnych moździerzy, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku. Służyły one niegdyś aptekarzom do ucierania materiału skalnego. Większą kolekcją moździerzy w Polsce może się pochwalić tylko Uniwersytet Jagielloński. W muzeum zobaczyć można także zbiór drewnianych puszek, które służyły do przechowywania sproszkowanych składników leków, aparaturę szklaną czy miski ceramiczne. W zbiorach znajduje się m.in. pamiętnik Pierwszego Zjazdu Aptekarzy Królestwa Polskiego w Łodzi.

Czytaj więcej...
 
««  start   « poprzednia    1   2   3   4   5   6   następna  »   koniec »»

Pozycje: 6 - 10 z 30
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż