Muzeum utworzone zostało w roku 1991, nawiązuje do niezwykle pięknych tradycji kolekcjonerskich hr. Tarnowskich, którzy w latach 1834-1944 na swoim zamku w Dzikowie zgromadzili bogate zbiory malarstwa, bibliotekę i archiwum należące do najciekawszych i najwartościowszych kolekcji w Polsce. Siedzibą Muzeum jest zabytkowy spichlerz - relikt dawnego folwarku na Wymysłowie, będącego fragmentem dóbr hr. Tarnowskich. Ten murowany z cegły budynek o zachowanych wewnątrz oryginalnych stropach belkowanych został wzniesiony w stylu późnego klasycyzmu w roku 1843. W niewielkim przedsionku Muzeum eksponowane są obrazy z widokami Tarnobrzega, będące dziełem nestora tarnobrzeskich artystów - Mariana Kosiora. Wśród wystawionych płócien uwagę zwraca panorama targu tarnobrzeskiego, odtwarzająca jego pejzaż z okresu międzywojennego.
Naprzeciw wejścia znajdują się dwa portrety królów, którzy nadali bądź potwierdzili dokument lokacyjny Tarnobrzega - Zygmunta III Wazy i Jana III Sobieskiego, obydwa - jako portrety konne - namalowane przez Krystynę Niemojewską. Po ich przeciwległej stronie dwa portrety przedstawicieli rodu Tarnowskich - hetmana wielkiego koronnego Jana (pędzla Marcello Bacciarellego) oraz nieznanego autora wizerunek Gabriela Tarnowskiego, starosty krakowskiego. Na szczególną uwagę zasługuje również rzeźba “Chrystus i św. Jan Chrzciciel jako dzieci”, dzieło G.L. Berniniego, wykonane na zamówienie papieża Urbana VIII, nabyte w wieku XIX przez hr Tarnowskich do zamku w Dzikowie i przekazane przez J. Tarnowskiego jako depozyt do MHMT.
Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
Przewodnicy miejscy Rafał Kliś - Przewodni miejski po Sandomierzu Przewodnik po mieście Sandomierz organizuje wycieczki, atrakcje i zwiedzanie Sandomierza. Przewodnik miejski zaprasza na wspólną podróż po pięknym, turystycznym i zabytkowym rynku, podziemnej trasie turystycznej. Wśród atrakcji nie zapomnimy o Bramie Opatowskiej, rejsie statkiem, zbrojowni rycerskiej oraz rezerwacie Góry Pieprzowe. Sandomierz swoją popularność zawdzięcza Ojcowi... języki: polski, angielski |
Michał Leszczyński - województwo świętokrzyskie Przewodnik po Sandomierzu, przewodnicy po Sandomierzu oraz województwie świętokrzyskim. Przewodnicy po Sandomierzu - dzięki nam wynajmiesz przewodnika po Sandomierzu dla grup zorganizowanych. Zajmujemy się rezerwacją biletów wstępu oraz kompleksową organizacją wycieczek do Sandomierza. Na portalu znajdziesz wskazówki jak zorganizować wycieczkę do Sandomierza i jak zamówić prze... języki: polski |
Źródła, więcej informacji
|