Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Płock arrow Muzeum Diecezjalne w Płocku sobota, 15.06.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum Diecezjalne w Płocku Drukuj Email
Oceny:  / 7 
KiepskiBardzo dobry 
» Sakralne, Płock (14385, 2.65)   
Muzeum Diecezjalne w Płocku im. bł. abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego
Fot. Krzysztof Lisocki
09-402 Płock, ul Tumska 3a, tel. 24 262 26 23, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum zostało zbudowane w 1903 r. z inicjatywy bł abp. Antoniego J. Nowowiejskiego przez architekta Stefana Szyllera. Zbiory muzealne zapoczątkowały zabytki z katedry płockiej oraz darowizny: ks. Tomasza Kowalewskiego i prof. Franciszka Tarczyńskiego. W latach 1929-1930 muzeum rozbudowano. W muzeum, na powierzchni ok. 450 m2, zgromadzono wiele różnorodnych dzieł sztuki. Do najcenniejszych eksponatów należą: rękopisy i dokumenty, zbiór mazowieckiej rzeźby średniowiecznej, złotnictwo, kolekcja pasów kontuszowych i szat liturgicznych oraz zbiory malarstwa. W 2008 Muzeum otrzymało nową powierzchnię użytkową w dawnym opactwie benedytyńskim. W nowej siedzibie znalazły miejsce bezcenne zabytki sztuki sakralnej jak Herma św. Zygmunta, Kielich Księcia Konrada, Kielich Ferdynanda Wazy. Skarbiec muzealny jest jednym z pięciu najbogatszych w Polsce.

Muzeum Diecezjalne w Płocku do dzisiaj zachowało charakter i klimat dziewiętnastowiecznj skarbnicy pamiątek przeszłości. Obok dzieł znanych można tu odkryć interesujące eksponaty z takich dziedzin jak: ceramika, numizmatyka, medalierstwo, militaria, sfragistyka, filatelistyka. Pierwszego wpisu w księdze pamiątkowj dokonał Henryk Sienkiewicz. Brzmi on: “Kościół jest stróżem przeszłości piastunem teraźniejszości i siewcą przyszłości”.

Komentarze

1. Dodane przez Jan, w dniu - 20-01-2010 05:39
:) Wspaniałe zbiory - szczególnie Skarbiec warty obejrzenia.
2. Dodane przez marianna z grupy Ciechanowskie, w dniu - 26-10-2014 18:41
byliśmy, zwiedzaliśmy było cudownie , ogólnie płock to piękne miasto , zwiedzaliśmy przepiękne muzeum znajdujące się w starym budynku , na początku przywitały nas bardzo sympatyczne kobiety ,oferujące pomoc i w razie pytań bardzo chętne do opowiadania o przepięknych eksponatach , ślicznie wyeksponowane zabytki które pochodzą z naszych ziemi . 
Było warto poświęcić swój czas , by nabyć tyle wiedzy.Jedyne na czym się zawiedliśmy to na skarbcu poświęconym zmarłemu ks. Gostomskiemu na oficjalnej stronie muzeum jest oferowany do zwiedzania , a tak naprawdę jest niedostępny dla zwiedzających . miejmy nadzieję że niedługo to się zmieni .

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

 Po muzeum oprowadzi przewodnik
Tadeusz KamińskiTadeusz Kamiński - przewodnik miejski
Znajomość języków: rosyjski, Szanowni Państwo Skoro znaleźliście się na tej stronie, to znaczy że wybieracie się na wycieczkę do książęcego Płocka. Zatem jeśli chcą Państwo zwiedzić miasto, to prawdopodobnie konieczny będzie licencjonowany przewodnik. Nie ma najmniejszego znaczenia, czy będzie to pobyt indywidualny, grupowy,, z uczniami, rodzinny weekend, czy pielgrzymka - traf...
języki: rosyjski, polski
Sylwia WojewódzkaSylwia Wojewódzka - Certyfikat ukończenia szkolenia na przewodnika po ...
Witam serdecznie. Mieszkam w Płocku - jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Z wykształcenia jestem informatykiem, z zamiłowania historykiem i podróżnikiem. Chętnie Państwu opowiem o historii mojego miasta, zabytkach i przyrodzie. Znam również pobliskie szlaki piesze, rowerowe oraz wodne. Wystawiam faktury VAT.
języki: polski, angielski

 Przewodnicy miejscy
Dariusz SzadkowskiDariusz Szadkowski - Licencjonowany przewodnik po Płocku i muzeach.
Zapraszam na spacer po 1000-letnim mieście i wspólne odkrywanie ciekawostek płockich muzeów. Podpowiem jak zagospodarować dzień, gdzie dobrze zjeść, tanio przenocować i nie zapłacić przy tym za parking ;) Jestem otwarty na propozycje współpracy ze strony biur turystycznych i innych podmiotów gospodarczych.
języki: polski
Sylwia ŻywczyńskaSylwia Żywczyńska - licencjonowany przewodnik po Płocku, Muzeum Mazowi...
Jestem licencjonowanym przewodnikiem po Płocku oraz Muzeum Mazowieckim posiadającym uprawnienia do oprowadzania po wszystkich jego wystawach a także Muzeum Diecezjalnym. Z przyjemnością zorganizuję Państwu i Państwa gościom pobyt w dawnej stolicy Polski. Ułożę pobyt szyty na Państwa indywidualne potrzeby. Staniemy oko w oko z hermą św. Zygmunta. Wejdziemy do Katedry, przez słyn...
języki: polski, angielski


  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji
Grafika: Krzysztof Lisocki, Wikipedia

Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż