Muzeum powstało w 1985 roku. Siedzibą Muzeum im. Franciszka Grasia jest dawny Arsenał. Budynek ten zbudowano na początku XVII wieku z przeznaczeniem na zbrojownię, w związku z budową (1602 - 1606) twierdzy typu nizinnego. Po likwidacji twierdzy (1763 rok) przeznaczono obiekt na spichlerz. Dobudowano wówczas 3 kontygnacje konstrukcji drewnianej. Z czasem wnętrza zaadoptowano na potrzeby Muzeum. Ekspozycja muzealna podzielona jest na kilka działów zlokalizowanych na poszczególnych kondygnacjach obiektu: Z Dziejów grodu i miasta - zgromadzono tu materiały dotyczące historii miasta i okolic od czasów najdawniejszych. Dział Myślistwo i gospodarka leśna szczyci się okazałymi zbiorami licznych gatunków fauny. zamieszkującej okoliczne lasy oraz zbiorami narzędzi używanych do pracy w lesie. W dziale Rolnictwo i gospodarka domowa zgromadzono narzędzia do uprawy roli oraz używane w gospodarstwie domowym. Na poddaszu mieści się dział pszczelarski.
Eksponaty do muzeum pozyskano dzięki ofiarodawcom. Przekazali je m.in.: Franciszek Graś, Teodor Graś, Włodzimierz Gucewicz, Jan Lehmann, Ludwik Lipnicki, Stanisław Węgrzyn, Koło Łowieckie "Czarny Bór" i "Jeleń", Nadleśnictwo "Smolarz", Nadnoteckie Towarzystwo Kultury i wielu innych.
Mariusz Perdon - przewodnik terenowy województwo lubuskie, pilot wy... Zapraszam państwa do odwiedzenia malowniczego województwa lubuskiego i jego największych atrakcji. W ramach świadczonych usług przewodnika dokonam dla państwa rezerwacji wstępu do MRU czy to w Pniewie k. Międzyrzecza, czy na Pętlę Boryszyńską bez dodatkowych opłat. Jako pilot wycieczek specjalizuję się w kierunku zachodnim Berlin, Poczdam, Wyspa Tropikalna, Sprewald, Saksonia, ... języki: polski w stopniu komunikatywnym rosyjski i niemiecki