Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  sobota, 18.05.2024. (2,0)  
 
Muzeum Historii Miasta Lublina Drukuj Email
Oceny:  / 5 
KiepskiBardzo dobry 
» Historyczne, Lublin (17395, 2.93)   
20-109 Lublin, pl. Łokietka 3, tel. 81 532-60-01, godziny otwarcia, ceny biletów, e-mal, www

Zbiory Muzeum dotyczą głównie historii miasta. Można je podzielić na kilka grup tematycznych. Sporą część stanowią zabytki archeologiczne, pozyskane w czasie prac prowadzonych na terenie miasta. Oddział posiada również zbiór czasopism, jednodniówek, wydawnictw okolicznościowych, plakatów i ulotek.Interesujący jest zbiór pamiątek poświęcony powstaniu styczniowemu z fotografiami powstańców – zesłańców syberyjskich. Zbiory ikonograficzne to przede wszystkim widokówki i fotografie, ukazujące Lublin od końca XIX wieku aż po lata 60. XX wieku. Muzeum gromadzi też materiały – dokumenty, fotografie, druki reklamowe, wyroby lubelskich firm, pieczęcie związane z dziejami lubelskiego przemysłu. W zbiorach znajdują się również dokumenty dotyczące historii Muzeum Lubelskiego.

Wystawa stała Historia Miasta ukazuje dzieje miasta od okresu osadniczego (VI – VIII wiek) do roku 1944. Historię Lublina ilustrują zabytki archeologiczne, ikonograficzne, portrety osób, które swoje życie i pracę związały z naszym miastem, wyroby rzemieślników lubelskich, druki ulotne, m.in. dotyczące przemysłu lubelskiego itp. Z ostatniej kondygnacji Bramy Krakowskiej, tzn. z wysokości ok. 33 metrów ponad poziomem ulicy, można podziwiać panoramę miasta

Wystawy stałe

Historia MiastaHistoria Miasta
 / 0 - otwarta (1895, 0.39)
Wystawa stała "Historia Miasta" ukazuje dzieje miasta od okresu osadniczego (VI-VIII wiek) do roku 1944. Historię Lublina ilustrują zabytki archeologiczne, ikonograficzne, portrety osób, które swoje życie i pracę związały z naszym miastem, wyroby rzemieślników lubelskich, druki ulotne, m.in. dotyczące przemysłu lubelskiego itp. Z ostatniej kondygnacji Bramy Krakowskiej, tzn. z wysokości ok. 33 metrów ponad poziomem ulicy, można podziwiać panoramę miasta.

Zbiory rozlokowane są na pięciu kondygnacjach.

I kondygnacja - zbiory archeologiczne obrazujące najstarsze dzieje Lublina rozłożonego na czterech wzgórzach: Staromiejskim, Zamkowym, Czwartku i Grodzisku zwanym Kirkutem. Kopia przywileju lokacyjnego Lublina z 5 sierpnia 1317 roku, dzwon zegarowy z 1585 roku, kafle z XIV-XVIII wieku.

II kondygnacja - przekrój przez historię miasta od lokacji po wiek XVII - archiwalia, fragmenty najstarszego wodociągu miejskiego, lubelskie kafle renesansowe i Krzyż Trybunalski z XVII wieku.

III kondygnacja - dzieje Lublina od XVII do XIX stulecia, a wśród eksponatów są: XVII-wieczne malowidło na murze przedstawiające św. Teklę, XVIII-wieczne zegary kaflowe, symboliczne klucze miasta, pamiątki po powstaniach listopadowym i styczniowym, obrazy przedstawiające Lublin z przełomu XIX i XX wieku.

IV kondygnacja - ilustracja historii Lublina w XIX i XX wieku. Portrety znanych Lublinian, reklamówki firm Lubelskich z XIX/XX wieku, mechanizm zegarowy z 1903 roku, fotografie z I wojny światowej, eksponaty odnoszące się do szkolnictwa. W historię II wojny światowej wprowadzają: grypsy, kenkarty, przedmioty wykonane przez więźniów Zamku Lubelskiego.

V kondygnacja - obok fotogramów ukazujących przedwojenny L...

Komentarze

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:



Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
 
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
 
 

 

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Krzysztof WięckowskiKrzysztof Więckowski - Przewodnik miejski, pilot wycieczek krajowych i za...
Profesjonalne usługi przewodnickie na terenie Lublina i Lubelszczyzny. Pilotaż wycieczek krajowych i zagranicznych. Prelekcje turystyczne. Współpraca przy organizacji imprez turystycznych.
języki: angielski.
Jerzy Mleczek - miejski po Lublinie, terenowy po województwie lube...
Witam Jestem przewodnikiem po Lublinie z długoletnim stażem (posiadam uprawnienia na Państwowe Muzeum na Majdanku) oprowadzam również w języku rosyjskim. Znam ciekawe zakątki województwa lubelskiego, po których oprowadzam turystów zorganizowany i indywidualnych. Od wieli lat pracuję jako pilot wycieczek po Polsce i Europie. Zapraszam na swoją stronę.
języki: rosyjski
Magda Mazur-Ciseł - przewodnik miejski po Lublinie, pilot wycieczek
Witam serdecznie! Jestem przewodnikiem miejskim po Lublinie i okolicach oraz pilotem wycieczek. Moje hobby - to moja praca:) Zapraszam do odwiedzania mojego rodzinnego miasta. Oprowadzam turystów indywidualnych jak i grupy zorganizowane (dzieci, młodzież, dorośli). Posiadam również uprawnienia do oprowadzani po Muzeum Lubelskim i Państwowym Muzeum na Majdanku. Po więcej informa...
języki: polski
Monika MaciejewskaMonika Maciejewska - przewodnik miejski po Lublinie, pilot wycieczek (z...
Od wielu lat pilotuję wycieczki zagraniczne, od kilku - z przyjemnością oprowadzam grupy po mieście Lublinie (w tym po Muzeum Lubelskim na Zamku) oraz w Państwowym Muzeum na Majdanku. Zapraszam grupy i turystów indywidualnych na krótszą bądź dłuższą wizytę do Lublina i okolic
języki: język polski, rosyjski


  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Opracowano na podstawie, więcej informacji

Strona internetowa muzeum, Wikipedia


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
« poprzedni artykuł
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż