 66-520 Dobiegniew, ul. Gorzowska 11, tel. 95 76 11 095, godziny otwarcia i ceny biletów,
Ten adres email do muzeum jest ukrywany
, www
Muzeum powstało w 1987 roku z inicjatywy byłych jeńców Oflagu IIC Woldenberg. W jego zbiorach znajdują się oryginalne pamiątki z czasów niewoli podarowane przez byłych więźniów. Muzeum mieści się w baraku części niemieckiej obozu. Powierzchnia ekspozycji muzealnej wynosi ok.400m2. Niektóre elementy wyposażenia obozowego przeniesiono z poszczególnych baraków m.inn. drzwi pochodzące z aresztu obozowego, płyty nagrobne z cmentarza obozowego, prawą stronę ołtarza z kaplicy obozowej. Na zasoby muzealne składają się zbiory własne – ok. 2459 zinwentaryzowanych eksponatów i kilkadziesiąt depozytów. Są to m.in. oryginały znaczków poczty obozowej, drzeworyty, reźby, rękopisy i maszynopisy, nuty, zdjęcia, dyplomy, rozkazy polskiej i niemieckiej komendantury obozowej, identyfikatory, obozowe środki płatnicze, maski teatralne, przedmioty codziennego użytku, obrazy, grafika, projekty architektoniczne itp. są unikalne i mają ogromną wartość historyczną. Eksponaty w większości są darem byłych jeńców lub ich rodzin.
Oflag II C był usytuowany ok. 1 km od miasta Dobiegniew, zajmował powierzchnię ok. 25 ha. Jego budowa, rozpoczęta na przełomie 1939 i 1940 r., została ostatecznie zakończona w II poł. 1941 r. Obóz budowało ok. 500 polskich żołnierzy, którzy pomimo ostrej zimy zostali zakwaterowani w drewnianych barakach i pod namiotami. Ostatecznie postawiono 25 murowanych baraków mieszkalnych, przydzielonych na 2 części niewielką prymitywną umywalnią. Na terenie przedobozia znajdowała się izba chorych, warsztaty naprawcze różnego typu, łaźnia i areszt. Oddzielną część obozu stanowiły budynki komendantury obozu. Cały obóz otoczony był podwójnym płotem z drutu kolczastego o szerokości 2 m i wysokości 2,5 m. Dookoła obozu rozmieszczono 8 wież strażniczych z lekkimi i ciężkimi karabinami maszynowymi, ruchome reflektory oraz aparaty telefoniczne.
Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
Przewodnicy miejscy Mariusz Perdon - przewodnik terenowy województwo lubuskie, pilot wy... Zapraszam państwa do odwiedzenia malowniczego województwa lubuskiego i jego największych atrakcji. W ramach świadczonych usług przewodnika dokonam dla państwa rezerwacji wstępu do MRU czy to w Pniewie k. Międzyrzecza, czy na Pętlę Boryszyńską bez dodatkowych opłat. Jako pilot wycieczek specjalizuję się w kierunku zachodnim Berlin, Poczdam, Wyspa Tropikalna, Sprewald, Saksonia, ... języki: polski w stopniu komunikatywnym rosyjski i niemiecki |
Źródła, więcej informacji
Grafika, tekst: Strona internetowa muzeum |