Muzeum powstało w 1966 roku, mieści się na parterze XIX wiecznej kamienicy. Muzeum posiada zbiory: z zakresu paleontologii, archeologii, etnografii, historii wojskowości i sztuki. Najliczniejsze są zbiory archeologiczne pochodzące głównie z badań wykopaliskowych na grodzisku w Cedyni, prowadzonych w latach 1958-59 i 1961. Wśród eksponatów paleontologicznych na uwagę zasługuje łopatka i cios mamuta, a także poroże jelenia olbrzymiego. Z epoki kamienia oraz brązu i żelaza obejrzeć tu można przedmioty codziennego użytku, m. in. ozdoby, naczynia, broń, popielnice i żarna. Ze średniowiecza - oprócz narzędzi i ceramiki stołowej - zachowały się również elementy wyposażenia grobów szkieletowych z kośćmi do gry, krzesiwami oraz nożami. Muzeum posiada w swoich zbiorach egzemplarze wczesnośredniowiecznej broni. Nie brakuje także eksponatów z okresu II wojny światowej oraz rekonstrukcji przebiegu walk pod Cedynią w 1945 roku.
Co roku pod koniec czerwca Cedynia staje się gospodarzem Cedyńskich Spotkań z Historią, imprezy, która wskrzesza chwalebne wydarzenia z 972 roku - jedno z największych zwycięstw polańskiego oręża. W malowniczej scenerii - u podnóża Góry Czcibora - staje obozowisko, gdzie wśród namiotów i straganów toczy się codzienne życie wczesnośredniowiecznej osady. To tu 24 czerwca 972 roku siły Mieszka I oraz jego brata Czcibora pokonały wojska margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona, wspieranego przez możnowładcę Zygfryda von Walbeck. Sukces militarny księcia Polan utrwalił wpływy Polan w rejonie Pomorza Zachodniego, a także położył kres ekspansyjnym planom margrabiego.
Przewodnicy miejscy Mariusz Perdon - przewodnik terenowy województwo lubuskie, pilot wy... Zapraszam państwa do odwiedzenia malowniczego województwa lubuskiego i jego największych atrakcji. W ramach świadczonych usług przewodnika dokonam dla państwa rezerwacji wstępu do MRU czy to w Pniewie k. Międzyrzecza, czy na Pętlę Boryszyńską bez dodatkowych opłat. Jako pilot wycieczek specjalizuję się w kierunku zachodnim Berlin, Poczdam, Wyspa Tropikalna, Sprewald, Saksonia, ... języki: polski w stopniu komunikatywnym rosyjski i niemiecki |
Źródła, więcej informacji
Tekst: Strona internetowa muzeum |