Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Trasy zwiedzania arrow Poznań - W cieniu gotyckich murów poniedziałek, 22.07.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Poznań - W cieniu gotyckich murów Drukuj Email
Oceny:  / 2 
KiepskiBardzo dobry 
» Poznań - trasy zwiedzania (10923, 2.07)   
Trasa zwiedzania Poznania - W cieniu gotyckich murów Trasa edukacyjna - architektura
Czas zwiedzania: 2-2,5 godz., Koszt biletów: 0 zł

W Poznaniu można zobaczyć rozmaite budowle sakralne, jest w czym wybierać. Na każdym kroku można spotkać się z różnorodnością stylów architektonicznych – łatwo się w tym pogubić. Zwiedzając miasto zatrzymamy się na moment, by obejrzeć wybrane budowle gotyckie, odkryć ich tajemnice i zrobić solidną powtórkę z architektury. Mury świątyń zdają się opowiadać własną historię, która zapomniana przez wieki odżywa.

Goci, gotyk, gotycki – czyli co barbarzyńcy mieli z tym wspólnego.
Na początek warto raz na zawsze rozwiać wątpliwości i uwolnić w końcu barbarzyńców od odpowiedzialności. Słowo „gotyk” często kojarzone jest z plemieniem Gotów, którzy postrzegani jako plemiona barbarzyńskie, zdobywali średniowieczną Europę (między innymi to oni przyczynili się do upadku cesarstwa rzymskiego). Nie ulega jednak wątpliwości, że to nie barbarzyńska ręka stawiała fundamenty kościołów, bo sam styl architektoniczny narodził się we Francji w XII wieku, a gotyk „wędrował” po Europie, przybywając również do Poznania.

Plan trasy

Autor opracowania: Michał Kokot, City Guide Poznań

Poznań - Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła
1. Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła
Bazylika, której szczyt góruje wysoko nad głowami przechodniów, rzuca cień, który może przysłonić pewien znany fakt. Katedra, jak zwykło się to określać, została regotyzowana w XX wieku, czyli odbudowana w stylu gotyckim (choć sam obiekt w swej historii przebudowywany był w różnych stylach architektonicznych). Warto przekroczyć jednak próg kościoła, by przekonać się, że niektóre elementy nijak pasują do gotyckiej układanki (ot, choćby barokowa ambona, która lśni w prezbiterium). Zachowane wewnątrz fragmenty murów z piaskowca również nie są elementem gotyku. Z założenia gotycka, katedra kryje w sobie wiele zagadek architektonicznych.
   
Poznań - Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny
2. Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny
Świątynia ta znajduje się tuż obok katedry. Szczyci się ona piękną tradycją (to tutaj stała pierwsza kaplica grodu Mieszka I) i reprezentuje przykład architektury późnogotyckiej. Nie można przejść obojętnie obok tego kościoła, a właściwie jego części, bo należy wspomnieć, że wygląda on jakby był „przecięty na pół”. Gdzie znajduje się jego druga połowa (jeśli w ogóle istniała)? Jedno jest pewne – ze zniknięciem połowy kościoła nie mieli na pewno nic wspólnego wspomniani już wyżej Goci.
   
Poznań - Kościół Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia
3. Kościół Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia
Z Ostrowa Tumskiego przenosimy się w okolice Starego Miasta, gdzie możemy obejrzeć dawny kościół dominikanów. Do kościoła wchodzimy przez wczesnogotycki portal, by podziwiać dość charakterystyczną surowość wnętrza i prostotę wykonania. Nie ukrywajmy, zakon żebraczy nie posiadał zbyt dużych środków na dodatkowe upiększanie kościoła, lecz to właśnie gotyckie mury tej świątyni przetrwały w nieomal niezmiennym kształcie do dzisiaj.
   
Poznań - Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych
4. Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych
Kościół dawnego klasztoru dominikanek (nazywanych katarzynkami) jest jedynym w Poznaniu kościołem, w którym można dziś zobaczyć trzy typy sklepienia jednocześnie: sklepienie żebrowe z XV wieku, sklepienie żaglaste i sklepienie krzyżowe. Losy samego kościoła nie były jednak szczęśliwe. W epoce napoleońskiej stacjonowały w nim wojska francuskie, a potem rosyjskie. Kościół zamieniono później na magazyn wojskowy i wielokrotnie burzono. Dziś możemy oglądać już odremontowany obiekt.
   
Poznań - Kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa
5. Kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa
Kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa zdecydowanie odbiega wyglądem od wcześniej wymienionych budowli gotyckich. Nic dziwnego zresztą, dawniej budynku ten był bowiem kamienicą! Dlaczego zdecydowano się zamienić ją na kościół? Czy pod wpływem legendy? Podpowiedzi można szukać chociażby w kronikach Jana Długosza. Warto jednak zobaczyć kościół na własne oczy, bowiem odsłonięte dziś niepozorne fragmenty murów gotyckich zdają się kryć mroczną historię tego miejsca.
   

Na mapie

{googleMaps kml=http://www.museo.pl/images/stories/trasy/trasa_poznan_gotyckie_mury1.kml}

Przydatne informacje - dojazd

Parking dla autokarów znajduje się przy ul. Panny Maryi. Współrzędne GPS: N52° 24' 39.4806", E16° 56' 46.3462". Z tego miejsca wycieczka może kontynuować zwiedzanie pieszo lub podjechać autokarem na ulicę Dominikańską, gdzie również znajduje się parking autokarowy (N52° 24' 33.7318", E16° 56' 15.872").

Więcej informacji:

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

Komentarze

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Do zwiedzania zaprasza biuro przewodników
Przewodnicy Poznań - przewodnik miejski po Poznaniu i Szlaku Piastowski...
Wyróżnia nas to, że zwiedzanie Poznania jest dla nas czymś więcej niż hobby czy pracą. MY OPROWADZAMY Z PASJĄ Jesteśmy grupą licencjonowanych przewodników miejskich. Nasza oferta obejmuje oprowadzanie wycieczek po Poznaniu oraz popularnych atrakcjach w jego okolicy m.in: pałac w Rogalinie, zamek i arboretum w Kórniku, trasa "Szlak Piastowski". Część z nas ukończyła kierunki filologiczne, zatem gwarantujemy wysoką jakość oprowadzania nie tylko w języku...
języki: angielski, niemiecki, hiszpańskie

 


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż