Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Bydgoszcz arrow Pomorskie Muzeum Wojskowe czwartek, 25.02.2021. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Pomorskie Muzeum Wojskowe Drukuj Email
Oceny:  / 38 
KiepskiBardzo dobry 
» Wojskowe, Bydgoszcz (19715, 4.18)   
Pomorskie Muzeum Wojskowe85-641 Bydgoszcz, ul. Czerkaska 2, tel. 52 378-20-26, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Pomorskie Muzeum Wojskowe dziedziczy tradycje przedwojennego muzeum wojskowego działającego od 1928 roku w Szkole Podchorążych dla Podoficerów w Bydgoszczy. Muzeum mieści się w obecnym kompleksie Dowództwa POW. W muzeum zgromadzono wiele pamiątek a wśród nich: cegłę kamienną z pokoju wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego w Malborku, broń palną i sieczną z XVIII i XIX wieku, dyplom z autografem króla Augusta III, kolekcję monet ofiarowaną przez płk. Zachara, tabakierkę podarowaną przez Napoleona Bonaparte na Elbie płk. Pawłowi Jerzmanowskiemu, pęczek włosów Tadeusza Kościuszki, skorupę granatu z Olszynki Grochowskiej, sakiewkę Michała Sadyka – Paszy, zdobyczną chorągiew bolszewicką, fotografie, dokumenty, w tym legionowe ppłk. dr. Polniaszka i emigracyjne kpt. Andrzeja Kulwiecia.

Na ekspozycję plenerową składa się ponad 50 egzemplarzy ciężkiego sprzętu wojskowego pogrupowanych według przeznaczenia. Zwiedzanie rozpoczynamy od artylerii, gdzie prezentujemy armaty przeciwpancerne o kalibrach od 45 do 100 mm. Bardzo ciekawym eksponatem jest także 152,4 mm haubico-armata wz. 1937 ML-20 występująca m.in. na uzbrojeniu brygad artylerii WP. Interesująco przedstawia się kolekcja czołgów i pojazdów opancerzonych, a w niej kołowe transportery opancerzone: BTR -152, BTR-60, SKOT, BRDM-2, czołgi średnie T-34/85 i T-55A, czołg pływający PT-76.

Wystawy stałe

Ekspozycja głównaEkspozycja główna
 / 6 - otwarta (2368, 0.63)
Ekspozycja przedstawia dzieje wojska polskiego od czasów najdawniejszych do współczesności. Otwiera ją kolekcja poświęcona powstaniom narodowym od XVIII do początku XX wieku. W gablotach przedstawiamy losy Polaków w czasie I wojny światowej, a także walk o granice Polski w latach 1918-1920 ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Wielkopolskiego. Obok ciekawym eksponatem jest jaszcz artyleryjski z okresu I wojny światowej, który ciągniony przez konie służył do przewozu amunicji i obsługi działa.

W następnym etapie zwiedzania możemy zapoznać się z funkcjonowaniem garnizonu bydgoskiego w latach 1920-1939. Znajdujemy wyposażenie i uzbrojenie polskiej piechoty, kawalerii, a także wojsk lotniczych i żołnierzy broni pancernej. Wśród najcenniejszych eksponatów w tej części wystawy poznajemy doskonale zachowaną 37mm armatę przeciwpancerną wzór 36.

W dalszej części ekspozycji przechodzimy do okresu II wojny światowej, gdzie na wstępie poznajemy umundurowanie garnizonowe używane przez ...
Ekspozycja plenerowaEkspozycja plenerowa
 / 6 - otwarta (2670, 0.71)
Na ekspozycję plenerową składa się ponad 50 egzemplarzy ciężkiego sprzętu wojskowego pogrupowanych według przeznaczenia. Zwiedzanie rozpoczyna się od artylerii, gdzie prezentujemy armaty przeciwpancerne o kalibrach od 45 do 100 mm. Bardzo ciekawym eksponatem jest także 152,4 mm haubico-armata wz. 1937 ML-20 występująca m.in. na uzbrojeniu brygad artylerii WP. Ze względu na wagę około 7800 kg była ona ciągniona przez artyleryjski ciągnik gąsienicowy, którego unikalny egzemplarz znajduje się obok

Obok wznosi się stylizowana aluminiowa rzeźba Orła Polskiego. Na ziemi, z jego prawej strony korpusy podzielne do sporządzania ładunków kontrolnych bomb lotniczych FAB-500, FAB-250 i OFAB-100 oraz szkolna bomba P-50.

Interesująco przedstawia się kolekcja czołgów i pojazdów opancerzonych, a w niej kołowe transportery opancerzone: BTR -152, BTR-60, SKOT, BRDM-2, czołgi średnie T-34/85 i T-55A, czołg pływający PT-76.

Więcej uwagi warto przeznaczyć na poznanie niezawodnej 85 m...

Mapa

Komentarze

1. Dodane przez Jago, w dniu - 09-02-2016 21:26
Bardzo polecam to muzeum jeśli chodzi o ekspozycję w samym budynku - jeśli chodzi o ekspozycję plenerową, to w chwili obecnej (luty 2016) ona po prostu nie istnieje, gdyż wszystko jest w remoncie. Opis tej placówki na samej stronie museo.pl jest jednym wielkim nieporozumieniem, gdyż mija się on całkowicie z stanem faktycznym - poczynając od samego muzeum a kończąc na jego stronce internetowej - prawidłowa to: http://www.muzeumwl.pl Mam nadzieję, że ekspozycja plenerowa po remoncie będzie fajnym uzupełnieniem chociaż z drugiej strony będzie ona jednak trochę "ograniczona" z powodu małej powierzchni.

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
 
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
 
 

 

Przewodnicy

  (brak)
  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Żródła, więcej informacji

Grafika, tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż