77-300 Człuchów, al. Wojska Polskiego 3, tel. 59 83 42 586, godziny otwarcia, ceny biletów,
Ten adres email do muzeum jest ukrywany
, www
Muzeum mieści się w dworze miejskim z drugiej poł. XIX w. Wystawa Pradzieje ziemi człuchowskiej przedstawia najstarsze dzieje tego regionu. Eksponowane zabytki pochodzą głównie z badań nad osadnictwem wczesnośredniowiecznym w rejonie jezior Krępsko i Szczytno oraz z badań na cmentarzyskach ludności kultury pomorskiej (650 – 400 p.n.e) w Olszanowie, Sąpólnie i Gwieździnie. Do najcenniejszych eksponatów z zakresu sztuki i rzemiosła w zbiorach muzeum należą: gotycka rzeźba Św. Małgorzaty (XV ?) pochodząca z kościoła filialnego w Słupi. Na wystawie etnograficznej prezentowane są obiekty związane z przygotowywaniem pokarmów, obróbką lnu i wełny, uprawą ziemi, hodowlą zwierząt oraz meble i sprzęty domowe. Uwagę zwracają m.in. foremki do zdobienia masła, masielnice, kufry, kołowrotki, skrzynia posagowa.
W ramach działalności popularyzatorskiej od 1998 r. są organizowane Wieczory Muzealne, w ramach których odbywają się m.in. promocje książek i spotkania autorskie.
Kultura materialna ziemi człuchowskiej / 1 - otwarta(3147, 0.84) Obszarem zainteresowań Działu Etnograficznego jest kultura materialna kaszubskich Gochów (tereny obecnej Gminy Lipnica). Gochowie, mimo silnych zabiegów germanizacyjnych w XVIII i XIX wieku, przetrwali na skrawkach wschodnich i północnych ziemi człuchowskiej w dawnych jej granicach historycznych. Na wystawie etnograficznej prezentowane są obiekty związane z przygotowywaniem pokarmów, obróbką lnu i wełny, uprawą ziemi, hodowlą zwierząt oraz meble i sprzęty domowe.
Pradzieje ziemi człuchowskiej / 0 - otwarta(1568, 0.42) Wystawa Pradzieje ziemi człuchowskiej przedstawia najstarsze dzieje tego regionu. Eksponowane zabytki pochodzą głównie z badań nad osadnictwem wczesnośredniowiecznym w rejonie jezior Krępsko i Szczytno oraz z badań na cmentarzyskach ludności kultury pomorskiej (650 - 400 p.n.e) w Olszanowie, Sąpólnie i Gwieździnie. Wystawę wzbogaca rekonstrukcja kamiennego grobu tzw. skrzynkowego, fotogramy i bogata oprawa graficzna.
Sztuka i rzemiosło artystyczne XV-XX w. / 1 - otwarta(1534, 0.41) Do najcenniejszych eksponatów z zakresu sztuki i rzemiosła w zbiorach muzeum należą: gotycka rzeźba Św. Małgorzaty (XV ?) pochodząca z kościoła filialnego w Słupi, przypuszczalnie stanowiła część ołtarza szafkowego Czterech Dziewic; wczesnobarokowa, fornirowana i bogato intarsjowana szafa z 1676 roku z dworu w Koprzywnicy oraz zespół rzeźb barokowych z kościoła w Gwieździnie.