Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Radom arrow Muzeum Regionalne w Kozienicach poniedziałek, 08.03.2021. (7,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum Regionalne w Kozienicach Drukuj Email
Oceny:  / 9 
KiepskiBardzo dobry 
» Regionalne, Radom (11798, 2.54)   
26-900 Kozienice, ul. Parkowa 5b, tel. 48 614-35-75, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Zbiory Muzeum liczą obecnie 4250 eksponatów. Najatrakcyjniejsze pod względem merytorycznym, są zbiory etnograficzne zgromadzone w dwóch działach: kultury materialnej i sztuki ludowej. Są to przede wszystkim narzędzia pracy typowe dla dawnych wiejskich i małomiasteczkowych zawodów, kolekcja uli, o ciekawej zróżnicowanej konstrukcji, z których najstarsze przerobione zostały z barci, licznych niegdyś w kozienickich lasach. Okazale prezentuje się również całościowe wyposażenie warsztatów: powroźniczego i bednarskiego. Zbiory pamiątek historycznych, to w głównej mierze dokumenty archiwalne, fotografie, widokówki, druki ulotne dotyczące Kozienic i najbliższego regionu i cenne przede wszystkim z punktu widzenia ich lokalnej historii. Prócz wspomnianych eksponatów, warto odnotować m.in. oryginalny uroczysty uniform noszony przez Józefa Zmitrowicza, posła na Sejm 1922-1927, druki z czasów Sejmu Czteroletniego, rewolwer Lefaucheux, wz. 1853, skarb monet z XVII/XVIII w., mapy Polski Senexa i Schenicusa oraz wiele innych.

W muzealnym zbiorze sztuki na szczególne uwzględnienie zasługuje kolekcja dzieł powstałych w kręgu artystów Legionów Polskich J.Piłsudskiego. Składają się nań grafiki (także teki grafik) przykłady ówczesnej typografi, obrazy i rysunki (J.Fałat, K.Sichulski). Ponadto muzeum posiada pojedyncze obrazy, m. in. T.Ajdukiewicza, W.Tracewskiego, E.Radzikowskiego, F.Klopfera i in. oraz skromny zbiór grafik (XVII-XX w.) i rzemiosła artystycznego.

Wystawy stałe

A z tej mąki będzie chlebA z tej mąki będzie chleb
 / 2 - otwarta (2286, 0.64)
Funkcjonujący niegdyś przy wiatraku młynek używany, nieprzerwanie od 1864 do 2003 roku do wyrobu kaszy gryczanej, drugi, do przemiału zboża, wykonany w tajemnicy, aby ratować wieś przed głodem w czasach niemieckiej okupacji. Te i inne urządzenia z zakresu domowego młynarstwa, których technika konstrukcji pozostawała niezmienna od czasów liczonych na stulecia, a nawet tysiąclecia, prezentuje wystawa będąca źródłem wiedzy o technikach młynarskich i związanyc...
Bartnictwo i pszczelarstwo Puszczy KozienickiejBartnictwo i pszczelarstwo Puszczy Kozienickiej
 / 1 - otwarta (2327, 0.65)
W dawnej Rzeczypospolitej Puszcza Kozienicka była jednym z ważnych i liczących się ośrodków pozyskiwania surowców pszczelich, z których największe znaczenie gospodarcze miały miód i wosk. Jako formę gospodarki pszczelarskiej praktykowano tu niemal wyłącznie bartnictwo, które upadło ostatecznie w latach trzydziestych XIX w. po długim oporze miejscowych bartników wobec rządowych dekretów wymierzonych przeciwko leśnej hodowli pszczół.
Modlitwa i praca w kozienickiej rzeźbie ludowejModlitwa i praca w kozienickiej rzeźbie ludowej
 / 5 - otwarta (2363, 0.66)
Region kozienicki, dzięki obfitości dostarczanego przez puszczę drzewnego surowca, słynął w przeszłości ze zręcznych w swym rzemiośle cieśli, stolarzy, snycerzy. Zapewne właśnie ta biegłość w umiejętności obróbki drewna przyczyniła się do rozwoju rzeźbiarstwa ludowego. Jego przedstawiciele, na czele z najwybitniejszym spośród nich Leonem Kudłą, już w okresie międzywojennym przykuwali uwagę elit kulturalnych, zyskując status uznanych artystów.
Powroźnictwo i tkactwoPowroźnictwo i tkactwo
 / 2 - otwarta (1985, 0.55)
Chociaż pośród starszych mieszkańców leżących w Puszczy Kozienickiej wsi niełatwo znaleźć kogoś, kto w dzieciństwie lub młodości nie znał tajników domowego tkactwa, choćby tylko bawiąc się przy maminym warsztacie, dla młodszych pokoleń jest to zajęcie praktycznie nieznane, szczególnie, gdy przyjdzie wniknąć głębiej w poszczególne, składające się nań etapy pracy.

Mapa

Komentarze

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

  (brak)
  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Grafika, tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż