Muzeum powstało w 1906 roku jako pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Urządzone zostało w XVIII-wiecznej podcieniowej chałupie wykupionej od miejscowego gospodarza Michała Hinza za sprawą osiadłych w tej wsi, w latach 90-tych XIX stulecia, Teodory i Izydora Gulgowskich. Plenerowa część Parku Etnograficznego obejmuje ponad 40 obiektów architektury ludowej z planowanych docelowo 80-ciu. Są to zagrody chłopskie i szlacheckie, chałupy i dworki, szkoła, kościół oraz wiatraki, kuźnia i tartak. Obiekty wyposażone są w tradycyjne sprzęty i urządzenia używane przez mieszkańców wsi. Muzeum, obok pracy naukowej i konserwatorskiej, zajmuje się popularyzacją kultury ludowej Kaszub i Kociewia. W zabytkowym kościele odprawiane są nabożeństwa w niedziele i inne święta oraz z okazji uroczystości rodzinnych.
Równolegle, obok prac konserwatorskich trwa zagospodarowywanie 22 ha terenu Parku poprzez m.in. wytyczanie dróg i kształtowanie zieleni. Muzeum w przyszłości powinno przedstawiać zwiedzającym zróżnicowany obraz życia mieszkańców kaszubskiej i kociewskiej wsi od XVII do połowy XX w.
1. Dodane przez dorcus, w dniu - 27-08-2008 18:55 To jedno z najbardziej charakterystycznych muzeów etnograficznych w Polsce. Chociażby dlatego, że najstarsze. Tradycja zobowiązuje, a pracownicy znakomicie się z tego wywiązują. Śmiało można tu spedzić 5 godzin i nie bedzie czasu na nudę. W każdej zagrodzie, szkole, kościele są osoby, które chętnie (mniej lub bardziej profesjonalnie) udzielają informacji o obiekcie. Polecam (*****)
2. Dodane przez Artur, w dniu - 20-07-2009 05:48 Muzeum bardzo ciekawe.
UWAGA: skansen faktycznie mieści się we Wdzydzach (ok. 4 km na południowy wschód od Wąglikowic wskazywanych na mapie) (red. dzęki za zgłoszenie, zmienione)