Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Toruń arrow Kamienica Pod Gwiazdą wtorek, 02.03.2021. (1,0)  
 
Kamienica Pod Gwiazdą Drukuj Email
Oceny:  / 10 
KiepskiBardzo dobry 
» Sztuki, Toruń (11622, 2.53)   
87-100 Toruń, Rynek Staromiejski 35, tel. 56 622 70 38, godziny otwarcia, ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum mieści się w jednej z najpiękniejszych kamienic mieszczańskich Torunia. Kamienica wyróżnia się wspaniałą późnobarokową fasadą ozdobioną na szczycie złotą gwiazdą, od której wzięła swą nazwę. W Muzeum znalazła miejsce kolekcja Sztuki Dalekiego Wschodu ofiarowana w latach 1966-1970 przez znanego kolekcjonera Tadeusza Wierzejskiego. Kolekcja obejmuje zabytki z Chin, Syjamu, Tybetu, Korei, Wietnamu, Indii i Japonii. Są to zarówno obrazy, drzeworyty, brązy, rzeźby kamienne oraz drewniane, jak i wyroby z kamieni półszlachetnych, ceramika i tkanina. Wśród wyrobów z brązu są nie tylko rzeźby, ale i obiekty użytkowe, z takich okresów historycznych jak panowania dynastii: Shang-In (1600-1027 r.p.n.e.), Han (206 r.p.n.e.-220 r.n.e.), Tang (618-907), Sung (960-1279), Juan (1280-1368), Ming (1368-1644), sięgając aż do wieku XVIII.

Niezwykle interesującą częścią kolekcji są drzeworyty japońskie. W zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu znajdują się drzeworyty, które powstały w najważniejszym ośrodku drzeworytniczym - w Edo, stolicy ówczesnej Japonii. Kolekcja obejmuje 29 obiektów, w tym 3 tryptyki oraz zwój typu kakiemon (pionowy), w który zostały wmontowane trzy prace.

Mapa

Komentarze

1. Dodane przez dorcus, w dniu - 09-09-2008 07:50
Bogate zbiory orientalne (****). Nie wiem, czy gdziekolwiek w Polsce prezentowane jest taka ilość tak różnorodnych dzieł pochodzących z Dalekiego i Bliskiego Wschodu.  
No, niestety, niewykorzystany potencjał.  
1. Wchodząc do kamienicy fasada i wnętrze zupełnie nie pasują do klimatu eksponatów.  
2. Miernie opisane. Brak opisów: wprowadzenia w epokę, ośrodka wytwarzającego ew. autora, techniki wykonania, cech stylistycznych... Jak wszedłęm na wystawę i niec nie wiedziełem - tak samo z niej wyszedłem. 
3. Igrzyska w Chinach! Aż prosiło się o wystawę czasową dotyczącą kultury Państwa Środka. Z pewnością sprzedawałoby się jak świeże bułeczki! Niestety, wystawa tymczasowa dotyczyła zegarów toruńskich (sic!). 
3. Wystawa fotografii zegarów XIX-wiecznego Torunia jakaś taka niemrawa... 
Podsumowując: można tu zrobić dużo, ale jak na razie jest zupełnie przeciętnie. (***)

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Ewa ŁysiakEwa Łysiak - przewodnik turystyczny miejski, pilot wycieczek
Po Toruniu oprowadzam od 2005 r. Przewodnikiem zostałam z zamiłowania, gdyż interesuję się architekturą i sztuką gotycką oraz historią średniowieczną. Swój program dostosowuję do wieku grupy, zainteresowań oraz czasu przeznaczonego na zwiedzanie. Oprócz zabytków starówki, chętnie zaprezentuję też Nowe Miasto, rzadko odwiedzane, choć równie atrakcyjne. Ponadto, oprowadzę wyciecz...
języki: polski
Małgorzata LitkowskaMałgorzata Litkowska - przewodnik po Toruniu, pilot wycieczek
Dlaczego baszta jest krzywa? Czy pod Wisłą jest tajemniczy tunel? Jak smakują toruńskie pierniki? Jeś›li chcielibyś›cie Pań„stwo poznać odpowiedzi na te i inne pytania, poznać‡ zabytki Torunia, jego historię, tajemnice, ciekawostki i legendy, zapraszam na wsp‚ólne zwiedzanie i spacer po najpiękniejszych jego zaką…tkach. Oprowadzam również w j. niemieckim.
języki: polski, niemiecki
Maria GuniaMaria Gunia - przewodnik miejski po Toruniu, pilot wycieczek
Toruń - miasto piernikami przesławne, gdzie po raz pierwszy niebo ujrzał ten, który wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię - Mikołaj Kopernik. Jestem pełną zapału przewodniczką, która wprowadzi Państwa w historię miasta, pokaże najciekawsze zabytki, uchyli rąbka tajemnicy codziennego życia dawnych mieszkańców Torunia... Oprowadzam zarówno grupy zorganizowane (dziecięce, młodzieżowe...
języki: polski, angielski, rosyjski
Justyna GórtatowskaJustyna Górtatowska - Licencjonowany Przewodnik po Toruniu, pilot wyciec...
Witam :) Odwiedź moją stronę internetową przewodnikpotoruniu.tija.pl - jestem Licencjonowanym Przewodnikiem po Toruniu - Tija Justyna Górtatowska. Zwiedzanie Torunia z Przewodnik Tija jest "skrojone" na miarę wieku, potrzeb i zainteresowań Turysty. Więcej informacji: czytaj na mojej stronie internetowej.
języki: polski


  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Grafika, tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż