Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Toruń arrow Kamienica Pod Gwiazdą piątek, 19.07.2019. (0,)  
 
Kamienica Pod Gwiazdą Drukuj Email
Oceny:  / 10 
KiepskiBardzo dobry 
» Sztuki, Toruń (10215, 2.55)   
87-100 Toruń, Rynek Staromiejski 35, tel. 56 622 70 38, godziny otwarcia, ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum mieści się w jednej z najpiękniejszych kamienic mieszczańskich Torunia. Kamienica wyróżnia się wspaniałą późnobarokową fasadą ozdobioną na szczycie złotą gwiazdą, od której wzięła swą nazwę. W Muzeum znalazła miejsce kolekcja Sztuki Dalekiego Wschodu ofiarowana w latach 1966-1970 przez znanego kolekcjonera Tadeusza Wierzejskiego. Kolekcja obejmuje zabytki z Chin, Syjamu, Tybetu, Korei, Wietnamu, Indii i Japonii. Są to zarówno obrazy, drzeworyty, brązy, rzeźby kamienne oraz drewniane, jak i wyroby z kamieni półszlachetnych, ceramika i tkanina. Wśród wyrobów z brązu są nie tylko rzeźby, ale i obiekty użytkowe, z takich okresów historycznych jak panowania dynastii: Shang-In (1600-1027 r.p.n.e.), Han (206 r.p.n.e.-220 r.n.e.), Tang (618-907), Sung (960-1279), Juan (1280-1368), Ming (1368-1644), sięgając aż do wieku XVIII.

Niezwykle interesującą częścią kolekcji są drzeworyty japońskie. W zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu znajdują się drzeworyty, które powstały w najważniejszym ośrodku drzeworytniczym - w Edo, stolicy ówczesnej Japonii. Kolekcja obejmuje 29 obiektów, w tym 3 tryptyki oraz zwój typu kakiemon (pionowy), w który zostały wmontowane trzy prace.

Mapa

Komentarze

1. Dodane przez dorcus, w dniu - 09-09-2008 07:50
Bogate zbiory orientalne (****). Nie wiem, czy gdziekolwiek w Polsce prezentowane jest taka ilość tak różnorodnych dzieł pochodzących z Dalekiego i Bliskiego Wschodu.  
No, niestety, niewykorzystany potencjał.  
1. Wchodząc do kamienicy fasada i wnętrze zupełnie nie pasują do klimatu eksponatów.  
2. Miernie opisane. Brak opisów: wprowadzenia w epokę, ośrodka wytwarzającego ew. autora, techniki wykonania, cech stylistycznych... Jak wszedłęm na wystawę i niec nie wiedziełem - tak samo z niej wyszedłem. 
3. Igrzyska w Chinach! Aż prosiło się o wystawę czasową dotyczącą kultury Państwa Środka. Z pewnością sprzedawałoby się jak świeże bułeczki! Niestety, wystawa tymczasowa dotyczyła zegarów toruńskich (sic!). 
3. Wystawa fotografii zegarów XIX-wiecznego Torunia jakaś taka niemrawa... 
Podsumowując: można tu zrobić dużo, ale jak na razie jest zupełnie przeciętnie. (***)

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Ewa MórawskaEwa Mórawska - pilot wycieczek
Posiadam licencję pilota wycieczek. Wycieczki krajowe- Augustów,Trójmiasto,Łeba,Gniew,Warszawa, Poznań, Gniezno, Karpacz, Szklarska Poręba, Wrocław, Zakopane,Łomża, Białystok, Lublin,Zamość, Toruń, Ciechocinek. Wycieczki -Czechy-Praga, Skalne Miasto,Litwa- Wilno, Troki. Zapraszam do współpracy.
języki: polski
Anna WilczewskaAnna Wilczewska - przewodnik turystyczny po Toruniu, Chełmnie, Ciech...
Od 2005 r. z pasją pokazuję piękno Grodu Kopernika. Jeśli chcecie Państwo dotknąć gotyku, poczuć jego atmosferę zapraszam na spacer po Toruniu. Jeśli chcecie Państwo poznać miasto Zakochanych, to pokażę Wam Chełmno. Jeśli chcecie wypocząć, to proponuję Ciechocinek.
języki: polski
Anna Iwanowska - przewodnik miejski po Toruniu, pilot wycieczek
Jestem licencjonowanym przewodnikiem miejskim po Toruniu oraz pilotem wycieczek. Z miłą chęcią pokażę turystom piękny Toruń. Proponuję ciekawe spacery wśród wyjątkowych atrakcji toruńskiej starówki. Do odkrywania toruńskich tajemnic i ciekawostek zapraszam wycieczki szkolne, grupy zorganizowane i turystów indywidualnych, nie tylko w ciągu dnia, ale również wśród niezwykłych i...
języki: polski
Karol RzemykowskiKarol Rzemykowski -
Oprowadzamy, doradzamy. Pokazujemy Toruń z każdej strony. Organizujemy pobyt dla klientów indywidualnych, grup szkolnych i turystycznych oraz firm. Proponujemy: - krótkie wycieczki po Toruniu z przewodnikiem (minimum 2 h), dostosowane do Twojego tempa i Twoich zainteresowań, - całodniowy pobyt w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem + posiłki + wejścia do muzeów/atrakcji), - kilk...
języki: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski


  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Grafika, tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2019  Testa Software - witryna na sprzedaż