Krakowskie Muzeum Farmacji powstało w 1946 roku. Kamienica, w której mieści się Muzeum została zbudowana w XV wieku. Stała ekspozycja Muzeum Farmacji jest rozmieszczona na wszystkich pięciu kondygnacjach, od piwnic począwszy, na strychu kończąc. W piwnicy ekspozycyjnej zgromadzone zostały przedmioty związane z pracą laboratoryjną dawnego aptekarza, takie jak miedziane aparaty destylacyjne, retorty i alembiki, filtry, tygle, prasy różnych typów do wyciskania soków i olejów, młynki. W dwóch salach pierwszego piętra na szczególną uwagę zasługują meble apteczne w stylu Empire, portrety pierwszych profesorów farmacji w krakowskiej Alma Mater. pierwszej z dwóch sal drugiego piętra prezentowane są dawne naczynia apteczne, pochodzące z różnych okresów historii, wykonane z drewna i cyny, szkła przeźroczystego i barwnego, fajansu i porcelany.
W oficynie Muzeum znajduje się biblioteka, w której przechowywane są dawne zielniki, antidotaria, farmakopee i inne druki związane z historią aptekarstwa, współczesne albumy i podręczniki z historii medycyny i farmacji, teki archiwalne, w których gromadzone są dokumenty i fotografie dotyczące wybitnych polskich farmaceutów, a także filmy i slajdy, które pod różnymi kątami ilustrują dzieje aptekarstwa polskiego i europejskiego.
Ekspozycja stała / 1 - otwarta(1640, 0.44) Stała ekspozycja Muzeum Farmacji jest rozmieszczona na wszystkich pięciu kondygnacjach, od piwnic począwszy, na strychu kończąc - co w przypadku piwnic i strychu ma również merytoryczne uzasadnienie. "Pod apteką" - pisał J. Lachs (Dawne aptekarstwo krakowskie) - bywała piwnica (cellarium), w której przechowywano materiał ulegający zepsuciu w pomieszczeniu suchym lub pod wpływem światła, a nie psujący się w wilgoci i w miejscu ciemnym - a więc wosk, oliwa itd.
W drugiej piwnicy ekspozycyjnej zgromadzone zostały przedmioty związane z pracą laboratoryjną dawnego aptekarza, takie jak miedziane aparaty destylacyjne, retorty i alembiki, filtry, tygle, prasy różnych typów do wyciskania soków i olejów, młynki - a więc przedmioty służące do rozdzielania, topienia, rozdrabniania i oczyszczania substancji leczniczych.
sali ekspozycyjnej na parterze Muzeum zgromadzone zostały meble z dawnych aptek klasztornych - np. barokowa komoda na zioła lecznicze, poza tym godła własne dawnych aptek (np. godło Murzyn, symbolizujące modne w późnym średniowieczu i w okresie renesansu surowce lecznicze sprowadzane z krajów egzotycznych), a także - zawieszone na ścianach i pod sufitem - pancerz żółwia, zasuszony krokodyl, wąż, miecz ryby-piły.
W dwóch salach pierwszego piętra na szczególną uwagę zasługują meble apteczne w stylu Empire, portrety pierwszych profesorów farmacji w krakowskiej Alma Mater, z Janem Szasterem (1746-1793), Józefem Sawiczewskim (1762-1825) i Florianem Sawiczewskim (1797-1876) na czele, portrety seniorów Gremium Aptekarzy Krakowskich, następnie (w drugiej sali) meble apteczne w stylu neobarokowym i Biedermeier, kolekcja moździerzy i wag aptecznych.
W klatce schodowej, na ścianach wzdłuż schodów, można ogląd...
Joanna Czechowska - Fabryka Schindlera, Podziemia Rynku Moi Drodzy, Kraków jest jednym z najpiękniejszych miast Polski. Docenili go wieki temu królowie wybierając sobie to miasto na rezydencję i po dziś dzień przypomina nam o tym Wzgórze Wawelskie dumnie górując nad miastem. Proponuję Państwu wspólną wycieczkę pełną odkrywania tajemnic i uroków Krakowa. Zapraszam serdecznie! www.krakowguide.me języki: angielski, niemiecki, polski
Elżbieta Sanetra - Licencjonowany Przewodnik Miejski po Krakowie i Oj... Masz w planach zwiedzanie Krakowa? Warto zainteresować się możliwością zwiedzania Krakowa z przewodnikiem. Grupa przewodników Vademecum dołoży wszelkich starań, aby umożliwić Ci kompleksowe zwiedzanie królewskiego Krakowa. Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem zbyt często wiąże się z wydaniem sporych pieniędzy. Jedynie oferta Vademecum zapewnia szansę efektywnego poznania Krakow... języki: polski, angielski
Elżbieta Kowalczyk - przewodnik miejski po Krakowie Pracuję jako przewodnik od siedmiu lat. Bardzo lubię oprowadzać grupy (w tym wycieczki szkolne) i potrafię nawiązać dobry kontakt z dziećmi i młodzieżą. Płynnie posługuję się językiem angielskim i dodatkowo udzielam lekcji angielskiego dla przewodników. Mam uprawnienia do oprowadzania po kilku muzeach, m.in. oddziałach Muzeum Historycznego w dawnej fabryce Schindlera i w podzie... języki: polski, angielski
Katarzyna Kos-Maciuk - uprawnienia do oprowadzania Zaznaj przyjemności nasycenia atmosferą i klimatem Krakowa, poznaj jego historię i nieznane dotąd oblicze. W fascynująca podróż po Krakowie zabierze Cię licencjonowana przewodniczka Katarzyna Kos-Maciuk. Z przyjemnością i zaangażowaniem oprowadzę po Krakowie klientów indywidualnych, wycieczki zorganizowane oraz grupy anglojęzyczne. Sposób oprowadzania jest zawsze ściśle dostoso... języki: j. polski, j.angielski