Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Siedlce arrow Muzeum Martyrologiczno-Historyczne w Białej Podlaskiej wtorek, 11.05.2021. (4,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum Martyrologiczno-Historyczne w Białej Podlaskiej Drukuj Email
Oceny:  / 5 
KiepskiBardzo dobry 
» Martyrologii, Siedlce (12482, 2.8)   
Muzeum Martyrologiczno-Historyczne w Białej Podlaskiej21-500 Biała Podlaska, ul. Łomaska 21, tel. 83 343 56 27, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Siedzibą Muzeum jest budynek byłej placówki Gestapo w Białej Podlaskiej w latch 1940-1944, mieszczący się przy ul. Łomaskiej 21. Muzeum zajmuje w nim kilka pomieszczeń oraz byłe cele więzienne, w których czynna jest stała wystawa. Dział historii gromadzi archiwalia i fotografie dotyczące miasta Białej Podlaskiej i Podlasia. Posiada ponad 7.000 muzealiów. Do najcenniejszych należy Inwentarz dóbr Radziwiłłowskich, klucz Sławatycze z 1765 roku. Muzeum posiada również bogaty zbiór dokumentów i egzemplarzy prasy NSZZ "Solidarność" z lat 1980-1990. Sekcja militariów i odznak oraz odznaczeń wojskowych posiada w swoich zbiorach ponad 300 militariów i 600 odznak i odznaczeń wojskowych. Do najcenniejszych militariów należy sześć luf armatnich rosyjskich wz. 1805 (jedyne w zbiorach polskich), dwie lufy moździerzy bojowych wz. 1805 (dwie z pięciu w zbiorach polskich).

Wystawa stała "Walka i męczeństwo ludności Podlasia w latach 1939-1947" eksponowana jest w celach więziennych dawnej placówki Gestapo w Białej Podlaskiej. Poswięcona jest martyrologii i walce ludności Podlasia przeciwko dwóm okupantom: hitlerowskiemu i sowieckiemu.

Wystawy stałe

Walka i męczeństwo ludności Podlasia w latach 1939-1947Walka i męczeństwo ludności Podlasia w latach 1939-1947
 / 1 - otwarta (1725, 0.45)
Wystawa dotyczy historii wojskowej Białej Podlaskiej i okolic w latch 1918 - 1947. W pierwszej części wystawy eksponujemy materiały archiwalne i fotografie oraz eksponaty dotyczące historii IX dywizji piechoty a zwłaszcza 34 Pułku Piechoty stojącego garnizonem w Białej Podlaskiej w latach 1918 - 1939. Druga część wystawy poświęcona jest działaniom bojowym 34 Pułku Piechoty na pomorzu w 1939 roku jak również walkę pododdziału Wojska Polskiego na terenie Południowego Podlasia w 1939 roku.

W jednym z pomieszczeń jest odtworzona cela więzienna gestapo z lat 1940 - 44. Ekspozycję zamyka część poświęcona historii konspiracji i wyzwolenia ziem Podlasia w 1944 roku przez oddziały Armii Krajowej i walka o suwerenność Polski w latach 1944 - 1947.

W strukturze oddziału wyodrębniony jest dział historii i sekcja militariów oraz odznak i odznaczeń wojskowych.

Dział historii gromadzi archiwalia i fotografie dotyczące miasta Białej Podlaskiej i Podlasia. Posiada ponad 7.000 muzealiów. Do najcenniejszych należy Inwentarz dóbr Radziwiłłowskich, klucz Sławatycze z 1765 roku.

Sekcja militariów i odznak oraz odznaczeń wojskowych Muzeum posiada w swoich zbiorach ponad 300 militariów i 600 odznak i odznaczeń wojskowych. Do najcenniejszych militariów należy sześć luf armatnich rosyjskich wz. 1805 (jedyne w zbiorach polskich), dwie lufy moździerzy bojowych wz. 1805 (dwie z pięciu w zbiorach polskich). W zbiorze odznak i odznaczeń wojskowych do najcenniejszych należą odznaki pamiątkowych pułków Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej.

Muzeum posiada również bogaty zbiór dokumentów i egzemplarzy prasy NSZZ "Solidarność" z lat 1980-1990.

Mapa

Komentarze

1. Dodane przez Teresa, w dniu - 30-12-2009 20:16
Najprawdopodobniej w tym miejscu gestapo więziło mojego dziadka Michała Ponikowskiego, mieszkańca Poizdowa w gminie Kock, aresztowanego za posiadanie broni.Zamordowano Go zawiadamiając babcię,że zmarł nagle.Czy KTOŚ wie gdzie grzebano zwłoki ?:cry Ten adres email do muzeum jest ukrywany

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

  (brak)
  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
następny artykuł »
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż