|
Muzeum powstało w 1965 roku z inicjatywy i przy współudziale byłych więźniów politycznych Pawiaka. Budynek Muzeum wzniesiono na ocalałych fundamentach podziemnych kazamat VII i VIII oddziału więzienia wysadzonego przez Niemców w sierpniu 1944 roku. Wysokość oryginalnych ścian w zrekonstruowanych celach wynosi 1,1 - 1,5 m. Podczas budowy wykorzystano większość znalezionych w czasie odgruzowywania obiektu krat, zawiasów, zamków i okuć oraz zabezpieczono wydobyte z ruin dokumenty, elementy wyposażenia i przedmioty używane przez więźniów. W skład zespołu pomnikowego Muzeum Więzienia Pawiak wchodzą ponadto: filar stanowiący fragment bramy wjazdowej, Pomnik Drzewa Pawiackiego - brązowa kopia słynnego wiązu, świadka historii - na którym rodziny ofiar od 1945 roku umieszczały tabliczki epitafijne. O deportacjach do obozów przypominają postawione w ostatnich latach na dziedzińcu zewnętrznym przez byłych więźniów tablice memoratywne.
Na zrekonstruowanym dziedzińcu specjalnie oznaczono za pomocą marmurowych płyt punkty szczególne - zejście do kostnicy od strony ul. Dzielnej, miejsce gdzie na hałdzie gorącego żużlu i popiołu z pieców centralnego ogrzewania oprawcy kazali się czołgać więźniom, oraz miejsce wagi węglowej, na której 6 grudnia 1943 r. publicznie powieszono trzech więźniów za próbę ucieczki.
Pawiak 1835-1944
    / 7 - otwarta (4111, 0.73) Ekspozycja obejmuje cały okres funkcjonowania więzienia, ale najwięcej miejsca poświęcono czasom najokrutniejszym w jego historii - latom niemieckiej okupacji 1939-1944, kiedy Pawiak stał się symbolem martyrologii, a jednocześnie symbolem bohaterstwa i bezgranicznego poświęcenia setek tysięcy polskich patriotów. Zasadniczą część ekspozycji stanowi zrekonstruowany w 1965 niemal w całości korytarz więzienny oddziału VII, według zachowanych w AGAD planów Henryka Marconiego.
Na wystawie wokół makiety przedstawiającej w skali 1:100 budynki więzienne rozmieszczono duże fotogramy widoków ulic położonych w pobliżu więzienia z czasów sprzed I wojny, z okresu międzywojennego i okupacji niemieckiej 1939-1944.
Na wprost wejścia do Muzeum umieszczono symboliczny zestaw fotografii i dokumentów przedstawiających w dużym skrócie historię Pawiaka jako więzienia politycznego w zmieniających się warunkach historycznych do 1939 r. Długi korowód niepokornych Polaków z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX w. otwierają przywódcy i uczestnicy powstania styczniowego 1863 r. z Romualdem Trauguttem.
Zasadnicza część ekspozycji poświęcona została okresowi okupacji niemieckiej 1939-1944. W tej części wystawy przedstawiliśmy niemiecki system okupacyjny w Polsce, dokonania Polskiego Państwa Podziemnego, różne formy walki, w tym akcje likwidacyjne na oprawcach z Pawiaka, życie więźniów, a także działalność konspiracyjnej siatki wewnętrznej utrzymującej stałą łączność między więzieniem a wolnością. Wiele prezentowanych dokumentów, zwłaszcza ukazujących światowe echa na wydarzenia w okupowanej Polsce, a nawet na Pawiaku, jest pokazywanych po raz pierwszy. |
1. Dodane przez Tamara, w dniu - 03-07-2013 11:23 Koniecznie. Po obejrzeniu ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego, warto podjechać na Pawiak, tym bardziej, że nie jest to daleko. Na dzieciach wrażenie zrobił element audio - fragmenty listów więźniów Pawiaka. Wrażenie robi też drzewo pamięci. Bilet w przystępnej cenie, na który można też wejść do Muzeum Męczeństwa. Bardzo miła obsługa muzeum. |
Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
Przewodnicy miejscy Tomasz Skrzypczak - przewodnik miejski, pilot wycieczek Zapraszam na wycieczki po Warszawie. Proponuję zwiedzanie ogólne - przedstawienie miasta, jego historii i najważniejszych zabytków oraz wycieczki tematyczne: Warszawa Chopina, Warszawa Stanisławowska, Warszawa w czasach saskich, Warszawa Wazów, Warszawa podczas okupacji niemieckiej, Powstanie Warszawskie, Warszawskie Judaica i inne. Zwiedzanie Warszawy to nie nudne daty i termi... języki: polski, angielski |
Jerzy Kudlicki - Przewodnik miejski po Warszawie, terenowy po Polsc... Organizuję kompleksowo wycieczki po Polsce i krajach sąsiednich. Zapewniam transport, noclegi i wyżywienie. Moje ulubione kierunki, to Warszawa, Trójmiasto, Warmia i Mazury z Olsztynem, Suwalszczyzna, Szlak Piastowski z Poznaniem, Szlak Krzyżaków z Malborkiem i Polami Grunwaldu, Szlak polskich Tatarów z Białymstokiem, Góry Stołowe z Wrocławiem, Bieszczady, Góry Świętokrzyskie ... języki: polski |
Piotr Karpiński - przewodnik warszawski (licencja nr 1152) Z wykształcenia jestem magistrem stosunków międzynarodowych oraz sinologii. Posiadam kilkuletnie doświadczenie w oprowadzaniu grup chińskich, zarówno turystycznych, jak i delegacji oficjalnych. Entuzjazm i znajomość oczekiwań azjatyckich gości połączone z rozległą wiedzą na temat Warszawy, Polski i Europy stanowią gwarancję zadowolenia Państwa gości. języki: chiński |
Waldemar Prokop - przewodnik miejski po Warszawie Wilanów to moje ukochane, wręcz magiczne miejsce w Warszawie. W 2010 oprowadziłem tam ponad 230 grup. Mogę śmiało powiedzieć, że znam prawie wszystkie jego zakamarki. O Pałacu, jego mieszkańcach i niezwykłych zbiorach mogę opowiadać bez końca. Mam opinię najweselszego przewodnika, naprawdę ze mną nie można się nudzić. A dzięki temu czas spędzony w Muzeum nigdy nie jest stracony... języki: polski |
Źródła, więcej informacji
|