Zamek Grodno wybudowany jest na szczycie wzgórza Choina (ok. 450 m n.p.m.) w północnej części Gór Sowich i wznosi się nad doliną Bystrzycy Świdnickiej. Zbudowany z kamienia, początkowo był największym zamkiem Śląska. Składał się z zamku górnego, do którego później została dobudowana część dolna. Od niepamiętnych czasów na zamku Grodno pojawia się Biała Dama. Nikt nie wie dokładnie, co to za tajemnicza zjawa. Jedni mówią, że to duch uśmierconej przed wiekami niewiasty z Zagórza, którą zły burgrabia wtrącił do więziennego lochu. Inni powiadają, że to duch dawnej pani zamku. W jednym z lochów zamku można zobaczyc szkielet, który ma być pozostałościami pięknej kasztelanki Małgorzaty. Jej ojciec, kasztelan pragnął dobrze wydać urodziwą córkę, ta jednak kochała biednego giermka. Muzeum Regionalne PTTK utworzono w 1965 r. Zbiór muzealny tworzą eksponaty własne zastane na zamku po II wojnie światowej, a także wypożyczone z Muzeum Okręgowego w Wałbrzychu. Obecnie obiektem zarządza Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.
Na wzgórzu znajduje się rezerwat krajobrazowy "Góra Choina" (pow. 19,13 ha) Dzieje zamku Grodno sięgają zamierzchłych czasów. Jedna z legend podaje, że już w 800 r pewien angielski (!?) rycerz założył w tym miejscu czworoboczną strażnicę. Dalszą rozbudową miał się zająć książę Bolesław Wysoki, syn Władysława Wygnańca lub księcia Bolka I Surowego.
Przewodnicy miejscy Mariusz Wojciechowski - Przewodnik Sudecki Witam Państwa serdecznie, mam zaszczyt zaoferować Państwu swoje usługi przewodnickie. Jestem Przewodnikiem Sudeckim, od kilkunastu lat zajmuję się badaniami i pracami eksploracyjnymi prowadzonymi nad przedsięwzięciem "Riese" w Górach Sowich. Oprowadzam po wszystkich kompleksach włącznie z częściami naziemnymi obiektów nie udostępnionych do zwiedzania. Przewodnictwo w moi... języki: polski |
Źródła, więcej informacji
Grafika, tekst: Strona internetowa muzeum |