Leśniczówka Pranie, przed wojną Seehorst, powstała około 1880r i była leśnictwem wsi Krzyże. Polska nazwa "Pranie" wzięła się od łąki nad którą leży leśniczówka, a która jak mówili Mazurzy "prała" czyli osnuwała się mgłą , dymiła . Położona w Puszczy Piskiej tuż nad jeziorem Nidzkim. Przeszła do historii dzięki pobytom w niej wybitnego polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który po raz pierwszy przybył do Prania w lipcu 1950r. Przyjeżdżał z Warszawy przez kolejne trzy lata, jako gość ówczesnego leśniczego Stanisława Popowskiego. W 1952r. wraz z żoną Natalią snuł plany zamieszkania na stałe w okolicy jeziora Nidzkiego, które zniweczyła nagła śmierć poety w grudniu 1953 r. W 1980r. w Praniu utworzono Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Do leśniczówki dojechać można lądem od strony Rozóg przez Faryny i Karwicę oraz od strony Rucianego Nidy, a także drogą wodną przez jezioro Nidzkie (z przystani „U Faryja” kursuje do Muzeum statek).
W leśniczówce w lipcu i sierpniu odbywają się poranki poetyckie połączone z recytacją wierszy Gałczyńskiego w interpretacji wybitnych aktorów iprezentacją muzyki poważnej. Latem Pranie odwiedza wielu gości spragnionych kontaktu ze sztuką. Spotkać i usłyszeć można tu znakomitych artystów polskiej estrady, którzy licznie odwiedzają leśniczówkę.
1. Dodane przez ada, w dniu - 13-05-2009 07:15 Zauważyliście, jakie te leśniczówki (Wieherta i Gałczyńskiego) są podobne. Ciekawe który od którego odgapił. A może w tamtych okolicach był to bardzo popularny projekt. Polecam wycieczkę, można odwiedzić te dwa miejsca i porównać. Zastanawia mnie ten winobluszcz - dalej odgapiają