Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Historyczne arrow Apteka pod Orłem sobota, 05.10.2024. (3,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Apteka pod Orłem Drukuj Email
Oceny:  / 9 
KiepskiBardzo dobry 
» Historyczne, Krakow (26448, 4.73)   
Apteka pod Orłem 30-547 Kraków, Plac Bohaterów Getta 18, tel. 12 656 56 25 , godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Apteka Pod Orłem liczy sobie ponad sto lat. Pierwszym jej właścicielem był Józef Pankiewicz, a po nim jego syn Tadeusz. Gdy w marcu 1941 r. Niemcy utworzyli w Podgórzu getto dla krakowskich Żydów, apteka Pankiewicza była jedyną, która znalazła się w jego obrębie, a jej właściciel jedynym Polakiem mającym prawo do stałego w nim przebywania. Apteka stała się miejscem spotkań żydowskich intelektualistów, naukowców i artystów przebywających w getcie. W ekspozycji zaakcentowano historyczność miejsca, które znalazło się w samym centrum krakowskiego getta. Jest zaaranżowany fragment starej apteki, w miejscu, gdzie rzeczywiście się znajdowała. Ekspozycja obejmuje czas zagłady; zbudowana z fotografii, dokumentów, planów i eksponatów muzealnych. Dopełnieniem są krótkie filmy archiwalne na temat życia społeczności żydowskiej w międzywojennym Krakowie, w getcie i obozie koncentracyjnym w Płaszowie.

Jeden z filmów zatytułowany "Życie Żydów w Krakowie" nakręcono przed wybuchem wojny, drugi "Przesiedlenie do getta krakowskiego" nakręcony został na potrzeby niemieckiej propagandy. Dostępny jest również dział multimedialny w języku angielskim i polskim: archiwa zawierające zarówno zdjęcia jak i dokumenty z okresu wojny, historię apteki, biografię Tadeusz Pankiewicza i elektroniczną księgę gości.

Wystawy stałe

Apteka w getcie krakowskimApteka w getcie krakowskim
 / 2 - otwarta (2425, 0.48)
W ekspozycji zaakcentowano historyczność miejsca, które znalazło się w samym centrum krakowskiego getta. Jest zaaranżowany fragment starej apteki, tam, gdzie się rzeczywiście znajdowała. Ekspozycja obejmuje czas zagłady; zbudowana z fotografii, dokumentów, planów i eksponatów muzealnych. Dopełnieniem są krótkie filmy archiwalne na temat życia społeczności żydowskiej w międzywojennym Krakowie, w getcie i obozie koncentracyjnym w Płaszowie.

Jeden z filmów zatytułowany "Życie Żydów w Krakowie" nakręcono przed wybuchem wojny, drugi "Przesiedlenie do getta krakowskiego" nakręcony został na potrzeby niemieckiej propagandy.

Dostępny jest również dział multimedialny w języku angielskim i polskim: archiwa zawierające zarówno zdjęcia jak i dokumenty z okresu wojny, historię apteki, biografię Tadeusz Pankiewicza i elektroniczną księgę gości.

Po zarządzeniu o utworzeniu getta na krakowskim Podgórzu, Polacy zostali zmuszeni do opuszczenia tej dzielnicy. Tadeusz Pankiewicz, nie opuścił swojej apteki i nie przyjął oferowanej w zamian apteki żydowskiego właściciela w mieście, poza murami getta.
Apteka była nie tylko miejscem pomocy medycznej. Dla mieszkańców getta odgrywała istotną rolę jako miejsce spotkań i wymiany informacji. Była punktem kontaktowym ze światem zewnętrznym, oazą normalności w nieludzkich warunkach, kryjówką dla uciekających. Stała się miejscem spotkań żydowskich intelektualistów, naukowców i artystów przebywających w getcie.

Ponadto polecamy biograficzny film Bernarda Offena Trylogia ocalonego z krakowskiego getta i pięciu hitllerowskich obozów.
Bezpłatne pokazy filmu w "Aptece pod orłem" w soboty i niedziele, godz. 11.00. Pokazy w innych terminach - do uzgodnienia.

Komentarze

1. Dodane przez J.A.R, w dniu - 02-12-2009 13:26
Polecam odwiedzić w poniedziałki (wstęp wolny), wtedy nie będzie się żałowało wydanych pieniędzy gdyż niestety prezentowane zbiory nie mają odzwierciedlenia w cenie. Ilość eksponatów jest niewielka, dość luźno związana z miejscem, do którego powinny się odnosić zbiory, całość ekspozycji sprawia wrażenie chaotycznej i nieprzemyślanej.  
Dodatkowym minusem jest wygórowana opłata za fotografowanie, kserokopię zdjęć, audioprzewodnik, publikacje (które na terenie miasta można znaleźć w o wiele niższej cenie). Nie zachęcają też pracownicy, nie wykazują inicjatywy i raczej trudno jest się od nich czegoś dowiedzieć. 
Muzeum z serii "raz zobaczyć i powiedzieć, że byłem".
2. Dodane przez michal, w dniu - 15-07-2012 21:19
polecam. miejsce szczególne. uważam że zbiory bogate, zdjęcia, opisy, multimedia. będąc tam masz w świadomości wyjątkowość miejsca. czujesz to całym sobą. muzeum małe, ale emocje bardzo silne.

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:



Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Anna KowalskaAnna Kowalska - przewodnik miejski po Krakowie, pilot, uprawnienia...
Zapraszam do Krakowa  miasta, w którym życie toczy się innym rytmem, gdzie czas płynie wolniej, a przechadzając się po ulicach można spotkać monarchów... Kraków to nie tylko zabytki, to również ludzie, którzy zostawili swój ślad w dawnej stolicy Polski. Tu każdy budynek i każdy zakątek może opowiedzieć coś ciekawego i ja tą wiedzą chciałabym się z Państwem podzielić. Z wykszt...
języki: polski, francuski
Anna Karteczka-KusiakAnna Karteczka-Kusiak -
Witam serdecznie! Jestem pilotem wycieczek od 7 lat, przewodnikiem miejskim po Krakowie od lat 4. Skończyłam studia z zakresu turystyki i rekreaci oraz zarządzania kulturą, posiadam również kurs pedagogiczny co szczególnie pomaga mi w pracy z ludźmi:) Oprowadzam grupy różnego typu, od najmlodszych po Uniwersytet Trzeciego Wieku, od szkolnych po sektor Mice. Posiadam uprawnieni...
języki: angielski, francuski, polski
Janina Naskalska BabikJanina Naskalska Babik - przewodnik miejski po Krakowie
Witam! Jestem przewodniczką po Krakowie. Uprawnienia do oprowadzania uzyskałam w 2009. Oprowadzam w języku polskim, angielskim i francuskim. Jestem patriotką lokalną i kocham Kraków, w którym mieszkam od urodzenia. Studiowałam na krakowskiej AWF Turystykę i Rekreację. Dzięki studiom poznałam i pokochałam historię sztuki i postanowiłam pogłębić tę wiedzę na kursie przewodnickim....
języki: polski, angielski, francuski
AUT "Palatium"AUT "Palatium" - przewodnik miejski po Krakowie
Zapraszamy do zwiedzania dawnego królewskiego miasta Kazimierza, gdzie przez wieki kultura chrześcijańska i kultura żydowska wzajemnie się przenikały. Spacerując urokliwymi uliczkami, zwiedzając synagogi, kirkuty można zapoznać się z życiem, kulturą i tradycjami żydowskimi. Żydzi w Krakowie to nie tylko "Dzielnica żydowska", ale również getto w Podgórzu, apteka "Pod Orłem", ...
języki: polski, angielski, rosyjski, francuski, niemiecki, włoski,


  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Grafika, tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
następny artykuł »
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż