Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 29.04.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Galeria Rzemiosła Artystycznego
Wystawa stałaotwarta (2201, 0.45)
sztuka, rzemiosło artystyczne, ceramika
Oceny:  / 10
KiepskiBardzo dobry 
W pierwszej sali wystawiono zabytki /w większości XIX w./ reprezentujące różne dziedziny rzemiosła artystycznego. Typowymi przykładami mebli z 1. poł. XIX stulecia są m.in. biedermeierowskie krzesła i fotel z charakterystycznym wachlarzowym oparciem; ważnym elementem wystroju mieszczańskiego wnętrza był zegar w drewnianej obudowie w kształcie antycznego portyku. W serwantce, na kątówce, komodzie i stołach eksponowane są wyroby ceramiczne, m. in. XIX w. angielskie naczynia fajansowe.
W specjalnej gablocie prezentowane jest zabytkowe szkło /m. in. szklanice, pucharki, kieliszki, karafki, paterki, głównie z czeskich i polskich hut, ale także niemieckich i rosyjskich. W okresie biedermeieru (1815- 1848) bardzo popularne stało się tzw. czeskie szkło, które charakteryzowała wyrazista barwa i dekoracja wykonana przeźroczystymi kolorowymi farbami emaliowymi. Ciekawymi przykładami tej dziedziny rzemiosła artystycznego są rubinowa cukiernica z 1840 r. /rodzaj barwienia masy szklanej tlenkiem złota, miedzi/ oraz kabaret do przypraw z czerwonego szkła z typową dla kultury mieszczańskiej dekoracją /motyw czterolistnej koniczyny/ wykonaną białą emalią.

Ekspozycję uzupełniają obiekty z XVIII w., tj. lichtarze a także obrazy przedstawiające martwą naturę malowane techniką olejną na płótnie, desce i blasze miedzianej /malarstwo zachodnioeuropejskie/.

Drugą część wystawy tworzy zbiór zabytkowych sreber, które prezentują wysoki poziom artystycznego kunsztu. Eksponaty prezentowane w czterech gablotach zostały podzielone ze względu na funkcję, jaką niegdyś pełniły.

Niewielką część stanowią zabytki sakralne, związane z liturgią katolicką oraz kultem maryjnym, m. in. kadzielnica z poł. XVIII w., korony z obrazów słynących łaskami z XVIII i XIX w.

Na ekspozycji prezentowany jest również zespół przedmiotów przeznaczonych do użytku domowego: fragmenty zastaw stołowych, przybory toaletowe, a także służące oświetlaniu pomieszczeń: lichtarze i świeczniki.
Talerz, Miśnia, 1 poł. XVIII w., porcelanaTorebka z motywem skarabeusza, Wiedeń, pocz. XX w., srebro
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż