Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  środa, 01.05.2024. (0,)  
 
Galeria Władysława Hasiora Drukuj Email
Oceny:  / 7 
KiepskiBardzo dobry 
» Biograficzne, Zakopane (20028, 3.38)   
Galeria Władysława Hasiora
Fot. Andrzej Samardak
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b, tel. 18-20-668-71, godziny otwarcia i ceny biletów, www

Muzeum istnieje od 1985 roku jakko galeria autorska Władysława Hasiora, doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Galeria powstała w dawnej leżakowni sanatorium "Warszawianka", wybudowanej w roku 1935 według projektu Tadeusza Litawińskiego. W galerii znalazły swoje miejsce sławne sztandary, kompozycje przestrzenne, rzeźby, których tworzywem są różnorakie materiały, zwyczajne przedmioty, często rupiecie, które w rękach artysty nabierają nowych znaczeń. Opatrzone metaforycznymi, dowcipnymi, przekornymi tytułami skłaniają do zastanowienia nad światem współczesnym i sztuką. Galeria za życia artysty była miejscem prowadzonych przez niego spotkań ze sztuką. W części przeznaczonej na wystawy czasowe stale byli obecni współcześni artyści - malarze, rzeźbiarze, fotograficy, prezentujący swoje prace. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Władysław Hasior wystawiał swoje prace na licznych wystawach krajowych i zagranicznych. Wiele podróżował; odwiedził Szwecję, Norwegię, Danię, Belgię, Holandię, Francję, Włochy, Austrię, Niemcy, Urugwaj, Argentynę.

Prace Władysława Hasiora znajdują się w muzeach krajowych w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Lublinie, Nowym Sączu, Zakopanem oraz w muzeach zagranicznych: w Helsinkach, Paryżu, Sztokholmie, Oslo, Sao Paulo, Rzymie, Mediolanie, Edynburgu, Bochun, Duisburgu, Amsterdamie, a także w bardzo licznych zbiorach prywatnych.

Wystawy stałe

Dzieła Władysława HasioraDzieła Władysława Hasiora
 / 1 - otwarta (4773, 0.99)
Zgromadzone tu prace to kompozycje przestrzenne, rzeźby, sztandary, "przedmioty życia", "pejzaże eschatologiczne" i "popiersia portrety imaginacyjne". W wielopoziomowym, sosnowym wnętrzu można odkryć artystyczny, niepowtarzalny i bardzo specyficzny świat Hasiora. Emitowana z głośników muzyka chóralna, niekiedy podobna do śpiewu syren, wzmocni doznania, a zwisające z sufitu sztandary, z których tworzenia słynął artysta, nie pozwolą pozostać obojętnymi wobec wobec tego miejsca i sztuki.

W galerii, na dwóch poziomach ekspozycji, prezentowane są słynne sztandary Hasiora, jego obrazy, rzeźby i kompozycje plastyczne. Do swej galerii mistrz Hasior przez wiele lat zapraszał także innych artystów, urządzając im wystawy czasowe. Za życia artysty odbywały się tu także prelekcje o sztuce, prowadzone przez Hasiora, spotkania z młodzieżą, oraz koncerty - muzyki klasycznej i awangardowej.

Dzieła Władysława Hasiora są uniwersalne. Są także bardzo polskie. Związane z Podhalem - z jego kulturą, wiarą, historią, przyrodą, z tym, co decyduje o pracy, określa rytm życia, co należy do tradycji i współczesności tego terenu - mają znaczenie powszechne. Nie jest ono elementem dodatkowym, występującym obok innych, lokalnych wartości. Przeciwnie. Wszystko, co Hasior robi, zawiera cechy ogólne". Zacytowane tutaj słowa Mariusza Hermansdorfera ze wstępu do katalogu wystawy artysty wydają się trafną syntezą jego twórczości.

Władysław Hasior urodził się w 1928 r. w Nowym Sączu, a w roku 1952 ukończył naukę w zakopiańskim Państwowym Liceum Technik Plastycznych, gdzie uczył się pod kierunkiem wybitnego nauczyciela i artysty, Antoniego Kenara. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie u prof. Mariana Wnuka zakończył uzyskaniem dyplomu w roku 1958, a rok później znalazł ...

Komentarze

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:



Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)

Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

 

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Mariusz SzymanekMariusz Szymanek - Jestem Przewodnikiem Tatrzańskim III klasy, Pilote...
Witam. Zapraszam osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane na wspólne zwiedzanie Tatr oraz jego podnóży po Polskiej i Słowackiej stronie. Natomiast miłośników zimowego szaleństwa na wspólną jazdę na nartach.
języki: polski
Paweł NadybalPaweł Nadybal - Przewodnik wysokogórski II Klasy, ...
Wycieczki na nieznakowane szczyty tatrzańskie, Wspinaczka letnia i zimowa, Przewodnictwo po Tatrach polskich i słowackich, Przewodnictwo po Podhalu, Spiszu, Orawie i Liptowie Pilotaż wycieczek, Nauka i doskonalenie jazdy na nartach, Wycieczki ski-turowe, Narciarstwo pozatrasowe, Nauka jazdy telemarkiem, Rafting,, Canyoning, Hydrospeed ... i wiele wiele inny atrakcji możecie p...
języki: Polski
Marcin RajczakMarcin Rajczak -
Witam Państwa serdecznie. Jestem licencjonowanym przewodnikiem tatrzańskim. Pragnę zaprosić na grupowe i indywidualne wycieczki po Tatrach polskich i słowackich. Zapraszam również do wycieczek autokarowych po Podtatrzu gdzie będzie możliwość zapoznania się z pięknem i bogactwem kultury Podhala, Spisza, Orawy i Liptowa.
języki:
Beata Jarząbek-GiewontBeata Jarząbek-Giewont - przewodnik tatrzański
Zapraszam wszystkich w piękne gór jakimi są Tatry. Jestem wykwalifikowanym przewodnikiem tatrzańskim i oprowadzam po tatrzańskich szlakach, szczytach i jaskiniach. Ze mną dowiesz się wiele ciekawych i przydatnych rzeczy na temat Tatr jak również otaczających ich krain. Podczas wspólnych wycieczek szczególny nacisk kładę na bezpieczeństwo. Pomagam dobrać trudność wycieczki do il...
języki:


  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji
Grafika: Andrzej Samardak

Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
« poprzedni artykuł
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż