Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Gliwice arrow Zamek Piastowski sobota, 05.10.2024. (2,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Zamek Piastowski Drukuj Email
Oceny:  / 9 
KiepskiBardzo dobry 
» Zamki, Gliwice (15236, 2.55)   
Zamek Piastowski
Fot. PetrusSilesius
44-100 Gliwice, ul. Pod Murami 2, tel. 32 231 44 94, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Budowla znana dzisiaj jako Zamek Piastowski uzyskała obecny kształt w wyniku wielokrotnej przebudowy. Poszczególne jej części różnią się między sobą rodzajem zastosowanej cegły i wątku jej ułożenia oraz stosowanym detalem, np. nadproży okiennych i drzwiowych. Na zamku eksponowane są wystawy stałe: archeologiczna i historyczna. Atrakcją wystawy archeologicznej są zrekonstruowane szkielety mamuta i nosorożca włochatego, które wykopano w piaskowniach znajdujących się w okolicach Gliwic jeszcze przed I wojną światową. Z okresu wpływów rzymskich prezentowane są zabytki ceramiczne, elementy stroju (zapinki, sprzączki żelazne), broń. Stała wystawa historyczna w Zamku Piastowskim składa się z trzech odrębnych miniwystaw pod tytułami: "Z dziejów Gliwic", "Ikonografia miasta" oraz "Przemysł Gliwic w XIX i XX w. do 1945 roku".

Najstarszym i zarazem najciekawszym z prezentowanych w pierwszej i największej z sal zabytków jest dużych rozmiarów obraz olejny Grety Waldau z ok. 1905 r. przedstawiający panoramę Gliwic u progu XX wieku. Dzieło to zostało przygotowane przez malarkę na potrzeby wystawy światowej w Ameryce i pokazuje miasto od strony nowo wówczas wybudowanego kościoła św. Piotra i Pawła.

Wystawy stałe

Gliwice miasto wielu kulturGliwice miasto wielu kultur
 / 1 - otwarta (2233, 0.44)
Wystawa ukazuje historię miasta poprzez chronologicznie ułożony wybór zagadnień. Początki miasta, jego dzieje na przestrzeni od XIII do XVIII wieku ze wskazaniem najważniejszych wydarzeń. Czas narodzin przemysłu w XVIII w. i gwałtowny rozwój miasta zapoczątkowany ekspansją przemysłowej cywilizacji w XIX wieku. Porusza zagadnienie przynależności państwowej miasta na przestrzeni całej jego historii. Mówi o różnych aspektach życia miasta i wpływu na nie wydarzeń, takich jak podział Górnego Śląska.

Ukazuje wielokulturowość miasta, wskazując na różnorodność narodową i konfesyjną jego mieszkańców zarówno przed jak i po 1945 roku. Uwagę zwracają unikatowe archiwalne fotografie ukazujące miasto, dokumentujące obiekty przemysłowe, rejestrujące życie ludzi w regionie gliwickim od połowy XIX wieku. Na wystawie zobaczyć można także tradycyjną śląską kuchnię i izbę a także kolekcję ludowych strojów.

Archeologiczny wątek wystawy ukazuje przełomowe momenty w pradziejach regionu gliwickiego. Materialne ślady epoki myśliwych i zbieraczy, pierwszych rolników i pasterzy, bogactwo znalezisk związanych z kulturą łużycką, w tym zabytki pochodzącego z niezwykłego cmentarzyska kultury łużyckiej w Świbiu są pretekstem dla bogatej informacji o warunkach życia ludzi a także przemianach kulturowych i cywilizacyjnych w tych odległych czasach. Na wystawie prześledzić można zmiany klimatyczne i środowiskowe, jakie zaszły w plejstocenie, potocznie nazywanym epoką lodowcową i jaki wpływ wywarły na obszar obejmujący dzisiaj powiat gliwicki. Szczególną rolę w prezentacji odgrywają eksponaty zwierząt plejstoceńskich, zrekonstruowane szkielety mamuta i nosorożca włochatego, pochodzące z okolic Gliwic.

Komentarze

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:



Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

  (brak)
  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż