Siedlce / Muzeum Martyrologiczno-Historyczne w Białej Podlaskiej wystawa stała - historyczna Wystawa dotyczy historii wojskowej Białej Podlaskiej i okolic w latch 1918 - 1947.
W pierwszej części wystawy eksponujemy materiały archiwalne i fotografie oraz eksponaty dotyczące historii IX dywizji piechoty a zwłaszcza 34 Pułku Piechoty stojącego garnizonem w Białej Podlaskiej w latach 1918 - 1939. Druga część wystawy poświęcona jest działaniom bojowym 34 Pułku Piechoty na pomorzu w 1939 roku jak również walkę pododdziału Wojska Polskiego na terenie Południowego Podlasia w 1939 roku.
|
Siedlce / Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej wystawa stała - sztuka sakralna Wystawa zawiera prace powstałe w II połowie XX w., pochodzące głównie z konkursów na sztukę ludową południowego podlasia. Na wystawie można obejrzeć miedzy innymi rzeźby Teofila Korzuchowskiego ze Studzianki, Franciszka Sadownika z Łomaz, Adama Weremczuka z Dołhobrodów, Zbigniewa Chalimoniuka z Białej Podlaskiej, Marka Bieżuńskiego i Mariana Ścisła z Radzynia Podlaskiego, Zygmunta Walenciuka z Kolana. Na szczególną uwagę zasługują Stacje Męki Pańskiej wykonane przez A. Weremczuka.
|
Siedlce / Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej wystawa stała - numizmatyczna Kolekcja numizmatyczna prezentowana jest na stałej wystawie "Pieniądz na ziemiach polskich X-XXw. Głównym założeniem ekspozycji jest pokazanie pieniądza jako źródła historycznego i zabutku numizmatycznego. Wystawa została podzielona na 8 działów obrazujących historię pieniądza na ziemiach polskich. Zaprezentowano na niej ponad 500 obiektów, w tym 400 monet i 120 banknotów.
|
Siedlce / Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej wystawa stała - sztuka sakralna, ikony Ikony to niezwykły malarski świat, do dzisiaj urzekają urodą ciemnych, grających złotem płaszczyzn. Fascynują tajemnicą nieruchomych, świętych twarzy niosących w dużych, zapatrzonych oczach tyle prawdy i zadumy nad ludzkim losem. Malarstwo ikonowe trwało niezmiennie przez stulecia, zatopione w kontemplacji, przepojone duchowością i religijnym przeżyciem, rozwijając się niejako na peryferiach sztuki światowej.
|