Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 19.04.2025. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Zagroda Łużycka z chałupą z Marcinowa
Wystawa stałaotwarta (2524, 0.48)
skansen, etnograficzna, wnętrza
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
W skład zagrody wchodzą: chałupa z Marcinowa, obora z Królowa oraz kurnik z Drożkowa. Mimo, że obiekty pochodzą z różnych wsi, na terenie skansenu utworzono z nich typowy układ wielobudynkowej zagrody łużyckiej. Przy drodze, ustawiona do niej szczytem, stoi XVIII - wieczna chałupa o konstrukcji zrębowej. Na jej ścianie szczytowej, znajdują się cztery przysłupy z ozdobnymi, łukowatymi zastrzałami łączonymi na kołki. Dach tego budynku pokryty jest strzechą.
Dach tego budynku pokryty jest strzechą, a jego szczyt oszalowany ukośnie ułożonymi deskami. Wieloizbowe wnętrze domu składa się z sieni, kuchni i trzech izb. W jednej z izb odtworzono klasę wiejską, pozostałe zaaranżowano, jako mieszkanie nauczyciela wiejskiego z początku XX w.

Naprzeciw chałupy znajduje się budynek gospodarczy z Królowa, pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku. Obiekt składa się z dwóch pomieszczeń inwentarskich, wozowni i części gospodarczej, w której umieszczono ekspozycję narzędzi i wyrobów ciesielskich, stolarskich oraz bednarskich. Ta charakterystyczna budowla o konstrukcji zrębowej posiada na węgłach i łączeniach ścian "ostatki", czyli wystające poza lico ściany belki. Budynek pokryty został, podobnie jak chałupa, strzechą.

Z tyłu zagrody usytuowano pochodzący z 1799 roku kurnik z Drożkowa, o konstrukcji węgłowej. Na uwagę zasługują jego drzwi, zamknięte u góry formą łukową. Całość jednownętrza, nie posiada ani stropu, ani podłogi. W ścianie szczytowej znajduje się duże okno. Dwuspadowy dach pokrywa strzecha z trzciny.
Na pierwszym planie chałupa z Marcinowa (XVIII w.)Izba szkolna w łużyckiej chałupie z Marcinowa (XVIII w.)Pokój nauczycielki wiejskiej - wnętrze chałupy z Marcinowa
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż