Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 22.07.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Powrót do przeszłości - Dzieje tradycyjnej kultury regionu chełmskiego
Wystawa stałaotwarta (2036, 0.4)
etnograficzna, sztuka ludowa, stroje, wnętrza, narzędzia rolnicze
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa pozwala prześledzić i poznać dzieje tradycyjnej kultury regionu chełmskiego. Eksponowane zabytki archeologiczne i etnograficzne pogrupowano tematycznie: Zbieractwo, myślistwo i rybołówstwo; Uprawa roli; Garncarstwo; Przetwórstwo żywności; Tkactwo; Strój i ozdoby stroju; Sztuka ludowa i Wnętrza domów Wnętrza domów - ta części wystawy ukazuje wnętrze dawnej izby przystrojonej świątecznie pająkami, wycinankami, kolorowymi kwiatami z bibułki zdobiącymi "święte" obrazy.
Zbieractwo, myślistwo i rybołówstwo - zgromadzono tu najstarsze narzędzia od okresu mezolitu po współczesne, służące jeszcze do niedawna przy zdobywaniu pożywienia.

Uprawa roli - ta część wystawy zapoznaje ze sposobem uprawiania roli w czasach pierwszych rolników osiadłych nad Bugiem w VI tysiącleciu przed Chrystusem, aż po czasy przełomu XIX i XX w.

Przetwórstwo żywności - pokazane zostały sprzęty i naczynia do obróbki żywności w ramach gospodarstwa domowego w czasach starożytnych, staropolskich i współczesnych

Tkactwo - pozwala prześledzić proces obróbki lnu, przędzenia nici, pracę przy warsztacie tkackim i bogatą kolekcję tkanin.

Strój i ozdoby stroju - ekspozycja ukazuje elementy stroju od czasów najdawniejszych (atrakcją jest tu biżuteria pozyskana w trakcie prac archeologicznych), w części etnograficznej kompletny ubiór mieszkańców wsi chełmskiej z przełomu XIX i XX. w.

Sztuka ludowa - pozwala poznać prace twórców ludowych, m.in. S. Koguciuka, S. i W. Mąków, S. i T. Szulców, S. Kosiarza, J. Uścimiaka, R. Śledzia.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż