Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 28.04.2025. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Sala kolekcji szkła
Wystawa stałaotwarta (1930, 0.36)
rzemiosło artysztyczne, szkło
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Kolekcja szkła secesyjnego jest zbiorem wiodącym w dziale rzemiosła artystycznego. Od lat uzupełniana nowymi obiektami - prezentuje wyroby czołowych firm i hut europejskich, których import na rynek polski w latach 1895-1914 był płynny i zaspakajał gusty potencjalnych nabywców. Zbiór szkła to wyroby form dekoracyjnych i użytkowych, których wzornictwo, zdobnictwo i technologie przeszły do historii szklarstwa artystycznego.Kolekcji liczy ponad 540 obiektów.
Prezentowane są szkła firm: czeskich, niemieckich, francuskich, śląskich, austriackich i amerykańskich. Obiekty reprezentują różne środowiska artystyczne, wytwórnie, projektantów i nowoczesne, oryginalne rozwiązania technologiczne powiązane z nowoczesną formą secesyjnego designu. Poszczególne obiekty umieszczone w przestrzennych gablotach prezentują się w całej okazałości, możemy dostrzec wszelkie detale obróbki szkła, podziwiać struktury powłok, elementy finezyjnych dekoracji oraz sygnatury twórców i firm.

Kształty szkieł, motywy dekoracyjne - specyficzne i charakterystyczne dla stylu secesyjnego określają proweniencję obiektów, określają twórców, jednocześnie wskazując jak ważną rolę spełniało rzemiosło szklarskie w dobie rodzącej się sztuki art. nouveau. Moda na precjoza, bibeloty i przedmioty "piękne i użyteczne" była elementem charakteryzującym bogate mieszczaństwo.

Okazałe wazony, żardiniery, komplety toaletowe, misy i patery dekoracyjne stanowiły w dobie belle époque dekorum wnętrz - salonów, buduarów, pokojów stołowych. Najokazalsze ozdoby ze szkła prezentowano w salonach, które były wizytówką domu i statusu społecznego rodziny. Ozdabiały meble: serwantki, etażerki, przyścienne obudowy kanap, stoliki, stoły, kredensy i półki. Kruche, pełne harmonii formy i barwy o ciekawych dekoracjach, oświetlone światłem naturalnym i sztucznym stały się w dobie secesji najpiękniejszym symbolem epoki i nowego stylu, a także wyrażały aktualne gusta i upodobania ich właścicieli.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż