Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 22.07.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Sala kolekcji ceramiki
Wystawa stałaotwarta (3084, 0.61)
rzemiosło artysztyczne, ceramika
Oceny:  / 3
KiepskiBardzo dobry 
Kolekcja ceramiki secesyjnej jest jedną z największych kolekcji rzemiosła artystycznego Działu Sztuki. Wystawa prezentuje wyroby z fajansu, porcelany, biskwitu, kamionki, porcelitu, terakoty, glinek ceramicznych - będące formami użytkowymi i dekoracyjnymi. Do użytkowych należą: serwisy do kawy, herbaty, serwisy obiadowe, wazy, patery, talerze, komplety deserowe, półmiski dekoracyjne, tace, puzderka, żardiniery, wazony, naczynia kuchenne, serwisy toaletowe, cache-pot i inne.
Do dekoracyjnych: ceramika figuralna wzorowana na formach zwierzęco-fantastycznych, baśniowych i zoomorficznych oraz ozdobne dekoracyjne wazy i wazony, plakiety ceramiczne, duże formy ceramiczno-rzeźbiarskie.
Kolekcja pokazana jest w przestrzennych, szklanych gablotach, które prezentują wyroby firm europejskich i polskich, projekty autorskie wybitnych ceramików-rzeźbiarzy m.in.: W. Bębnowskiego, S. Jagmina, K. Laszczki, J. Szczepkowskiego, produkty fabryk i manufaktur oraz warsztatów ceramicznych i eksperymentalnych m.in. Karlsbadskiej Fabryki Porcelany Carla Knolla, Fabryki Porcelany Philipa Rosenthala, Fabryki Porcelany Riessner, Stellmacher i Kessel "Amphora" , Królewskich Manufaktur Porcelany w Berlinie, Kopenhadze, i w Miśni oraz Fabryki Ceramiki GB & Sons, Royal Doulton. Popularne wówczas w Polsce wyroby ceramiczne prezentowane na ekspozycji pochodzą m.in. z: Fabryki Fajansu i Terakoty w Pacykowie, Fabryki Fajansu J. Teichwelda w Włocławku oraz Manufaktury Porcelany w Ćmielowie, jak również z Fabryki Fajansu J. Niedźwieckiego i S-ki w Dębnikach pod Krakowem. Wyroby z tej ostatniej wytwórni inspirowane były odkrywaną wówczas sztuką Podhala i Huculszczyzny.

Tak bogaty pokaz ceramiki jest jednocześnie przeglądem form, technologii i technik zdobniczych europejskiego przemysłu ceramicznego na przełomie XIX i XX wieku i pokazem form użytkowych i dekoracyjnych, które w dobie wszechobecnej secesji trafiały do wnętrz i na stoły europejskiej arystokracji.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż