Legendarny polski niszczyciel, który pod nazwą WICHER wszedł do służby w 1930 roku, jest bohaterem ekspozycji w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. We wrześniu 1939 roku był on jedynym okrętem tej klasy, który pozostał na Bałtyku. W momencie rozpoczęcia II wojny światowej jego bazą stał się Hel. 3 września 1939 roku WICHER walczył z niemieckimi niszczycielami, ale zginął od niemieckich bomb jeszcze tego samego dnia.
|
Podczas wojny wrak okrętu został przeholowany poza port, na wody Zatoki Gdańskiej. Po wojnie służył marynarce i lotnictwu za cel podczas ćwiczeń. Pod koniec lat pięćdziesiątych przeznaczony został w większości na złom. Pozostałości okrętu wciąż znajdują się pod wodą w pobliżu portu wojennego w Helu. Wystawa, składająca się z 18 plansz, na których zgromadzono blisko 100 fotografii, prezentuje dzieje WICHRA od momentu jego powstania do 1939 roku, przedstawia okręty, z jakimi Polska Marynarka Wojenna przystąpiła do wojny, a także obrazuje przebieg obrony Helu we wrześniu 1939 roku.
Na ekspozycji znalazło się blisko 30 eksponatów - zabytków wyciągniętych z wraka WICHRA. Na wystawę trafiły również eksponaty pochodzące z Muzeum Marynarki Wojennej: czapka oficerska, szabla oficerska i bluza marynarska. Ekspozycję wzbogaca zestaw mikromodeli z kolekcji CMM, pokazujący okręty, jakie Polska mogła wystawić w czasie kampanii wrześniowej.
|
|