Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... środa, 29.11.2023. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Życie codzienne na Darze Pomorza
Wystawa stałaotwarta (2638, 0.55)
technika, żaglowiec
Oceny:  / 8
KiepskiBardzo dobry 
Zwiedzanie Daru Pomorza zaczyna się od międzypokładu, gdzie w czasie rejsów mieszkali praktykanci. Obecnie w międzypokładzie można poznać historię statku przedstawioną na planszach z fotografiami i mapami. Zgromadzono tutaj również pamiątki z przeszłości statku, wśród których szczególną uwagę zwraca uroczysta bandera, na której obok godła narodowego - Orła Białego w koronie - umieszczono również Gryfa Pomorskiego - herb tej dzielnicy Polski.
W maszynowni można obejrzeć wszystkie urządzenia, które przy niesprzyjającej pogodzie umożliwiają żaglowcowi rejs. Są to między innymi silnik, zespoły prądotwórcze, pompy, sprężarki i inne urządzenia.

Maszynownia - W maszynowni można obejrzeć wszystkie urządzenia, które przy niesprzyjającej pogodzie umożliwiają żaglowcowi rejs. Są to między innymi silnik, zespoły prądotwórcze, pompy, sprężarki i inne urządzenia.

Magazyn żagli - Dar Pomorza mógł podnieść na swych rejach żagle o powierzchni 2260 m˛, zazwyczaj w magazynie znajdowały się trzy komplety żagli, z których najcięższy ważył ok. 400 kilogramów.

Pomieszczenia oficerskie - Tu można obejrzeć kabiny oficerskie, a także mesę oficerską wraz z pentrą.

Pomieszczenia oficerów starszych - Tu w jednej z kabin zgromadzono pamiątki z domu Karola Borchardta - pisarza-marynisty i marynarza, który w latach 1938-39 służył na Darze Pomorza jako starszy oficer. Na tym poziomie znajduje się ponadto udostępniony dla zwiedzających salon komendanta statku, w skład którego wchodził niegdyś salon z pentrą, sypialnia z łazienką oraz kabina armatorska. W salonie zgromadzone zostały pamiątki i nagrody związane z Darem Pomorza. Jednymi z najcenniejszych są: srebrny model żaglowca i pamiątkowa srebrna taca - nagroda za pierwsze miejsce w regatach Operacji "Żagiel".

Pokład - Tu znajdują się stanowiska sterowe, kabina radiowa i nawigacyjna, a także 42 metrowe maszty.
Koło sterowe na pokładzie rufowymPlatforma marsa krojcaKoje
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2023  Testa Software - witryna na sprzedaż