Sala Bałtycka mieści się na III piętrze budynku Akwarium i najciekawszym jej elementem jest centralnie umieszczona mapa plastyczna przedstawiająca ukształtowanie dna Bałtyku. Można na niej zobaczyć najgłębsze miejsca Bałtyku, na przykład Głębię Landsort (459 m) i najbliższą nam Głębię Gdańską (118 m). Ponadto w Sali Bałtyckiej znajdują się ekspozycje: "Bałtyk wczoraj i dziś", "Ratujmy nasz Bałtyk" oraz "Flora i fauna Bałtyku".
W Sali Dydaktycznej można obejrzeć w niej okazy ryb, gadów, ptaków i ssaków morskich. Do najciekawszych należą: jesiotr ostronosy, rekin młot, delfin pospolity i albatros. Jesiotr ostronosy był największym przedstawicielem naszej rodzimej ichtiofauny - osiągał długość 4 m i ciężar 300 kilogramów. Występował w Morzu Bałtyckim, a na tarło wpływał do rzek. Ten pierwotny gatunek nie potrafił oprzeć się nadmiernym połowom i na przełomie XIX i XX wieku niemal całkowicie zniknął z naszych wód.
Ryby eksponowane w akwariach słodkowodnych pochodzą z czterech rejonów świata: z Ameryki Południowej, Azji południowo-wschodniej, Australii oraz Afryki wschodniej. Na parterze rotundy znajduje się najnowsza sala ekspozycyjna Akwarium Gdyńskiego - Amazonia. Znajdują się tu cztery ogromne zbiorniki biotopowe, w których obsada i wystrój są odzwierciedleniem naturalnego środowiska Dorzecza Amazonki. Niesamowity sposób prezentacji, który został uzyskany dzięki zastosowaniu nowoczesnych ekranów.
Na I piętrze Akwarium mieści się sala Rafa Koralowa, w której można zobaczyć największą żywą rafę koralową w Polsce. W największym zbiorniku na tym poziomie o pojemności 3000 litrów, można podziwiać kilkadziesiąt gatunków koralowców twardych, korale miękkie oraz zwierzęta bezkręgowe, jak np. przydacznie, strzykwy czy rozgwiazdy. Prezentowane ryby raf koralowych, zachwycają niezwykłymi kolorami i bogactwem kształtów.
Wystawa zaprasza na wyprawę w czasy nie tak odległe, ukazuje zmiany w życiu codziennym zachodzące na terenach dzisiejszego miasta od pierwszych lat XX wieku. Szczególne miejsce przypada kuchni, jako podstawowego miejsca, w którym od zawsze tętniło życie rodzinne, gdzie nie tylko przygotowywano posiłki, tu znajdował się również warsztat pracy, sypialnia, spiżarnia, pomieszczenie do prania czy kąpania się. Prezentowana kuchnie pochodzi z lat przełomu XIX/XX wieku oraz z lat 30-tych XX wieku.
Gdynia / Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherow...
wystawa stała - biograficzna, literacka
Na ekspozycji prezentowane są mniej znane dziedziny zainteresowań Aleksandra Majkowskiego. Po raz pierwszy eksponowane są oryginalne dokumenty z lat 1912-1914 dotyczące powołania przez niego Muzeum Kaszubsko-Pomorskiego w Sopocie, odezwy, prośby o nadsyłanie eksponatów, korespondencje, afisze informujące o otwarciu tej placówki, pierwsze inwentarze- spisy pozyskanych muzealiów a przede wszystkim ocalałe zbiory (naczynia fajansowe, srebra, figurki porcelanowe).
Gdynia / Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherow...
wystawa stała - etnograficzna, ludowe instrumenty muyzcyne
N wystawie zaprezentowano większość instrumentów występujących w regionie Kaszub, poczynając od tzw. instrumentów zabawek (np. kołatka, terkotka), zrobionych przez dzieci, poprzez te wykonane przez twórców ludowych (np. bazuna, burczybas, diabelskie skrzypce, tzw. krzywy róg) po powszechnie znane, zaliczane do profesjonalnych (np. skrzypce, wiolonczela) wytworzonych przez lutników Pawła i Anastazego Ponków. Ciekawostką jest instrument pomysłu Pawła Ponki nazywany gitarolą.
Zwiedzanie Daru Pomorza zaczyna się od międzypokładu, gdzie w czasie rejsów mieszkali praktykanci. Obecnie w międzypokładzie można poznać historię statku przedstawioną na planszach z fotografiami i mapami. Zgromadzono tutaj również pamiątki z przeszłości statku, wśród których szczególną uwagę zwraca uroczysta bandera, na której obok godła narodowego - Orła Białego w koronie - umieszczono również Gryfa Pomorskiego - herb tej dzielnicy Polski.