Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 27.05.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Akwaria morskie
Wystawa stałaotwarta (3751, 0.76)
przyrodnicza
Oceny:  / 4
KiepskiBardzo dobry 
Na I piętrze Akwarium mieści się sala Rafa Koralowa, w której można zobaczyć największą żywą rafę koralową w Polsce. W największym zbiorniku na tym poziomie o pojemności 3000 litrów, można podziwiać kilkadziesiąt gatunków koralowców twardych, korale miękkie oraz zwierzęta bezkręgowe, jak np. przydacznie, strzykwy czy rozgwiazdy. Prezentowane ryby raf koralowych, zachwycają niezwykłymi kolorami i bogactwem kształtów.
Zobaczyć tu można m.in. skrzydlice, błazenki, nadymki, garbiki, plataksy, ryby pokolcowate i ustnikowate, mureny i wiele, wiele innych gatunków.

Jednym z przedstawicieli biotopu rafy koralowej jest konik morski (Hippocampinae) - znak Akwarium Gdyńskiego i symbol tajemnic, które kryją się w wodach oceanów.
Koniki morskie to jedne z nielicznych ryb pływających pionowo. Sztuka ta udaje się im dzięki ruchom płetwy grzbietowej oraz wiosłującym płetwom piersiowym. Koniki kryją się w podwodnych łąkach oceanicznych, gdzie cienkim i chwytliwym ogonem czepiają się roślin.

Rekin rafowy czarnopłetwy przyciąga uwagę swoim groźnym wyglądem. Nie jest to gatunek tak agresywny jak słynny żarłacz biały, nazywany rekinem ludojadem, ale również cieszy się złą reputacją. Zdarza się bowiem, że atakuje ludzi kąpiących się w płytkich wodach przybrzeżnych. W naturze rekin ten dorasta do 2 metrów długości.

Najciekawszym okazem jest ośmiornica olbrzymia (Enteroctopus dofleini), która przy okazji wpuszczenia na ekspozycję, otrzymała imię Karolina. To największy gatunek ośmiornic na świecie, zamieszkujący głównie zimne głębie Oceanu Spokojnego. Ośmiornica zachwyca nie tylko rozmiarem i kolorami, ale i swoim zachowaniem. Najlepszym momentem, aby podejrzeć tego głowonoga, jest pora karmienia. Jest to ulubiony moment wszystkich zwiedzających.
Rafa koralowaKoniki morskieOśmiornica
Organizator: Akwarium Gdyńskie
Miejsce: I piętro Akwarium
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż