Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 19.05.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Akwaria słodkowodne
Wystawa stałaotwarta (4666, 0.95)
przyrodnicza
Oceny:  / 3
KiepskiBardzo dobry 
Ryby eksponowane w akwariach słodkowodnych pochodzą z czterech rejonów świata: z Ameryki Południowej, Azji południowo-wschodniej, Australii oraz Afryki wschodniej. Na parterze rotundy znajduje się najnowsza sala ekspozycyjna Akwarium Gdyńskiego - Amazonia. Znajdują się tu cztery ogromne zbiorniki biotopowe, w których obsada i wystrój są odzwierciedleniem naturalnego środowiska Dorzecza Amazonki. Niesamowity sposób prezentacji, który został uzyskany dzięki zastosowaniu nowoczesnych ekranów.
Największy zbiornik zajmują dwie anakondy zielone. Anakondy to gady ziemnowodne i w naturze zamieszkują podmokłe tereny, mokradła i rzeki. Lubią polować w nocy zanurzone w wodzie. Wystawiają wówczas jedynie czubek głowy i czekają na ofiarę, którą duszą swoimi splotami.

W kolejnych zbiornikach można przyglądać się drapieżnym arowanom srebrnym i arapaimom. To największe słodkowodne drapieżniki wśród ryb, które przepływają tuż przed oczami zwiedzających, gotowe w każdej chwili wyskoczyć z wody, aby pochwycić zdobycz.
Można też przyjrzeć się z bliska stadu krwiożerczych piranii czerwonych, które bacznie obserwują otoczenie. Uznawane są za najbardziej krwiożercze ryby za sprawą m.in. ostrych zębów.
Ostatni odkryty zbiornik zajmują piękne i niebezpieczne płaszczki słodkowodne wraz z mieniącymi się płaskobokami tępogłowymi.

Na uwagę zasługuje także niezwykła ryba - prapłetwiec. Zamieszkuje bagniste zbiorniki wodne Afryki tropikalnej. W niesprzyjających warunkach atmosferycznych (susza) zakopuje się w błocie i przechodzi w stan anabiozy. Umożliwia mu to dodatkowe płuco powstałe z przekształconego pęcherza pławnego.

Kolejną zaskakującym osobnikiem jest przedstawiciel płazów - aksolotl meksykański (Ambystoma mexicanum). Gatunek ten występuje wyłącznie w Meksyku w jeziorze Chalco i Xochimilco (2300 m n.p.m.).
Jego cechą charakterystyczną jest neotenia, co oznacza, że przez całe życie pozostaje w postaci larwalnej zdolnej jednak do rozmnażania.
Anakondy zielone, (Eunectes murinus)Prapłetwiec, (Protopterus sp.)Aksolotl meksykański, (Ambystoma mexicanum)
Organizator: Akwarium Gdyńskie
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż