Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 08.08.2022. (3,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Potop, powodzie, podtopienia
Wystawa stałaotwarta (2386, 0.55)
historyczna, hydrologia
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Posterowa ekspozycja ukazuje różne aspekty zagrożenia żywiołem wody. Na początek przedstawiony został Mit o Potopie i naukowe hipotezy na temat tego biblijnego zdarzenia. Następnie klasyfikacja typów powodzi, której towarzyszą przykłady znane z historii Polski i Gdańska, takie jak powódź z 1829 roku i klęska powodziowa z 2001 roku. Uwzględnione też zostały praktyczne informacje, jak należy postępować w razie zagrożenia żywiołem wody.
Coraz częstsze anomalie pogodowe powodujące kataklizmy na ogromną nieraz skalę, skłoniły naukowców współpracujących z Muzeum Portowym w Bremie do bliższego przyjrzenia się zjawisku powodzi. W wyniku półtorarocznych prac powstała wystawa pt. "Przed nami potop" prezentująca największe światowe i lokalne powodzie - od biblijnego Potopu po zatopienie Nowego Orleanu w 2004 roku, a także hipotezy naukowe na temat ich przyczyn. I o ile sposobów wyjaśnień starożytnego Potopu jest kilka, o tyle współczesnym powodziom przypisuje się jedną, główną przyczynę: zmiany klimatu, które mogą doprowadzić do kolejnego ataku żywiołu wodnego, porównywalnego z tym opisanym w Biblii. W Muzeum Wisły prezentowana jest ponownie część polskiej wersji wystawy noszącej tytuł "Potop, powodzie, podtopienia".
Plakat wystawy
Organizator: Muzeum Wisły
Bilety: wstęp wolny
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż