Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 27.05.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Wielka Izba
Wystawa stałaotwarta (1944, 0.39)
wnętrza mieszczańskie XVI-XVII w.
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
"Wielka izba", zwana także "szynkową" lub izbą ",na zadzi" w XVI-XVII - wiecznych kamienicach mieszczańskich była najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem. Wielkość i bogactwo wystroju tworzyły odpowiednią przestrzeń dla rozmów o interesach oraz celebracji rodzinnych i towarzyskich uroczystości. Sklepiona lub nakryta drewnianym, belkowym stropem wspartym na jednym lub dwu ",tragarzach", zależnie od liczby okien, posiadała drewnianą lub "podwiedzioną olstrychem", czyli ceglaną, podłogę.
Okna o szybach "gdańskich" lub ,"graniastych" oprawione były w ołów. Zdarzało się, że w wielkich izbach wznoszono drewniane galeryjki. Możliwe jest, iż służyły one orkiestrom przygrywającym przy rodzinnych uroczystościach.

Problem ogrzewania rozwiązywał piec kaflowy - w skromniejszych domach w kolorze zielonym, w zamożniejszych - wielobarwny, często z "kominkiem i blachami żelaznemi".

Izby takie oświetlane były świecami woskowymi, umieszczanymi w stojących lub wiszących lichtarzach. Ściany pokrywała barwna dekoracja.

Wyposażenie wnętrza miało charakter przede wszystkim funkcjonalny. Składało się ze stołów, ław (często skrzyniowych) stołków i zydli, prostej lub ciesielskiej roboty. Sprzęty gospodarcze przechowywane były w szafach murowych tzw. "ałmariach" oraz szafach wolnostojących.

W dużej mierze typowym przykładem wielkiej izby kamienicy mieszczańskiej jest odrestaurowane pomieszczenie Kamienicy Brzykowskiej. Usytuowane na poziomie parteru, w trzecim trakcie, ma kształt nieregularnego prostokąta o wymiarach 6,5m x 8,3m i wysokości 4,5m.
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż