Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 27.05.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Galeria herbu Przemyśla
Wystawa stałaotwarta (2112, 0.42)
historyczna, heraldyka
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Posiadający prawie siedemsetletnią historię herb Przemyśla jest jednym z najstarszych polskich herbów miejskich. Jego początki związane są z uzyskaniem przez miasto przywileju lokacyjnego na prawie magdeburskim i powstaniem w 2. poł. XIV w. kancelarii miejskiej. Herb Przemyśla zachowuje podstawowe reguły heraldyki: na tarczy, posiadającej -jak zwykle bywało w herbach miast królewskich -błękitne tło znajduje się czarny niedźwiedź, nad jego grzbietem- złoty krzyż kawalerski.
Sylwetkę niedźwiedzia można spotkać w herbach wielu miast, m.in. Berna i St. Gallen (Szwajcaria), Berlina, Bernau, Sandersieben (Niemcy), Jarosławia nad Wołgą, Nowogrodu Wielkiego (Rosja). Niedźwiedź w herbie Przemyśla prawdopodobnie pochodzi ze średniowiecznych bestiariuszy (ksiąg zwierząt), w których symbolizował moc I waleczność. Podobne pochodzenie (bestiariusze) mają również herby innych miast polskich (np. Warszawy "Lublina).

Według innej tradycji obecność niedźwiedzia w herbie Przemyśla związana jest z napływem do grodu osadników z hanzeatyckich miast - Kolonii i Liineburga, ośrodków kultu św. Urszuli (łac. Ursuła - niedźwiedzica) - w średniowieczu uznawanej za patronkę Przemyśla.

Najbardziej prozaiczny pogląd tłumaczył wybór niedźwiedzia faktem, iż w okolicznych lasach zwierzę to występowało powszechnie. Opinia ta znalazła odbicie w opowieści o powstaniu herbu i miasta. Głosi ona, że legendarny założyciel Przemyśla, książę Przemysław w czasie łowów ujrzał niedźwiedzia na szczycie jednego ze wzgórz - co uznał za wskazanie, gdzie założyć gród.
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż