Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 27.05.2024. (3,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Początki Przemyśla w świetle źródeł archeologicznych
Wystawa stałaotwarta (2101, 0.42)
archeologiczna, naczynia, narzędzia, broń, ozdoby
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Liczne zabytki oraz materiały ilustracyjne zapoznają zwiedzających z początkami miasta, jednego z najstarszych ośrodków władzy w Polsce. Uwagę przyciąga grób wojownika z koniem oraz przedmioty stanowiące wyposażenie grobów "staromadziarskich" z końca IX i 1 poł. X wieku, odkrytych przy ul. Rycerskiej (obecnie Tokarzewskiego) w Przemyślu. Bogato reprezentowane są znaleziska ( broń, ozdoby, narzędzia, przybory, części stroju) pozyskane w wyniku badań archeologicznych na terenie grodu oraz innych.
Z osady garncarskiej pochodzą zachowane w całości naczynia gliniane. Do cenniejszych obiektów należy zaliczyć: monetę cesarza bizantyjskiego Justyniana I z VI w., brązowe pektorały i krzyżyki z XII - XIII w., pieczęcie ruskie i bizantyjskie, a także glinianą płytkę z wizerunkiem orła piastowskiego z XIV w. Wyniki badań archeologicznych poświadczają bogactwo i znaczenie Przemyśla na pograniczu polsko - rusko - węgierskim w dobie tworzenia się państwowości.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż