Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... środa, 19.01.2022. (1,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Rybnik nasze miasto
Wystawa stałaotwarta (1714, 0.42)
historyczna, etnograficzna, wnętrza
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Historia Rybnika to szereg wydarzeń, które z pewnością zasługują na zainteresowanie. Wystawa "Rybnik Nasze miasto" stanowi próbę przedstawienia najważniejszych z nich, szeroko wykorzystuje techniki multimedialne nie zapominając o "żywych" eksponatach. Ekspozycję częśći historycznej, rozpoczyna obszerne, bogato ilustrowane kalendarium dziejów miasta. Dalej przechodzimy do części interaktywnej. Każdy zwiedzający odnowioną wystawę będzie mógł zasiąść w wygodnym fotelu, zobaczyć filmy.
Nowa wystawa zapewnia również atrakcje dla najmłodszych - w czasie gdy rodzice będą zagłębiać się w przeszłość - puzzle przedstawiające charakterystyczne elementy Rybnika, kolorowanki czy możliwość wykonania bezpłatnej fotografii zaciekawi dzieci. Gdy pierwsze wrażenia przeminą, przyjdzie czas na spotkanie z eksponatami - zarówno tymi realnymi, w gablotach stałych jak i tymczasowych, jak i przedstawionymi na ekranach komputerów. Będzie to okazja do zapoznania się z niemal wszystkimi naszymi zbiorami.

W gablotach umieszczonych na środku sali będą przedstawiane wystawy czasowe. Pierwsza z nich koresponduje z wystawa jubileuszową i przedstawia materiały propagandowe z okresu plebiscytu na Górnym Śląsku. Już w sierpniu zapraszamy na kolejną, tym razem poświęconą dziejom wojska w Rybniku w okresie międzywojennym.

Po raz pierwszy również postanowiliśmy przekazać informacje o każdej z dzielnic Rybnika, wskazując najważniejsze daty w ich dziejach (Kalendarium - pdf 330 KB). Mam nadzieję, że nowy wygląd części historycznej wystawy "Rybnik nasze miasto" spełni pokładane w nim nadzieje i zachęci do częstszych wizyt w Muzeum. Ciągle bowiem będzie można spodziewać się czegoś nowego.

Część kulturowa skupia się na kulturze ludowej i mieszczańskiej. Prezentowane są drewniane kościoły, świątki i kapliczki przydrożne, zabudowania gospodarcze i mieszkalne, narzędzia rolnicze i sprzęty.
Fragment ekspozycjiśląską kuchnię z charakterystyczną garniturą kuchennągabinet  z kompletem mebli i wyposażeniem
Organizator: Muzeum w Rybniku
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż