Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Rybnik arrow Muzeum w Rybniku niedziela, 19.05.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum w Rybniku Drukuj Email
Oceny:  / 7 
KiepskiBardzo dobry 
» Muzea miejskie, Rybnik (12404, 2.15)   
Fot. K. Jaroch
44-200 Rybnik, Rynek 18, tel. 32 422 14 23, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum mieści się w Ratuszu, zbudowanym w stylu klasycystycznym. Dział Kultury Regionu gromadził zbiory z zakresu kultury dawnych społeczeństw zamieszkujących region ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej, kultury ludowej oraz grup zawodowych, współczesnej twórczości plastycznej, zawodowej i amatorskiej. Wystawa „Rybnik Nasze miasto” przedstawia zarys dziejów Rybnika w poszczególnych epokach historycznych (średniowiecze i czasy nowożytne, okres pruski). Kolejna część wystawy została poświęcona okresowi powstań śląskich, dalej czasom okresu międzywojennego, II wojnie światowej oraz sytuacji Rybnika w latach 1945-1989. W środkowej części sali wystawienniczej umieszczono gabloty, w których zaprezentowano przykłady uzbrojenia z XIX i XX wieku oraz fotografie ukazujące współczesny Rybnik. Nie zabrakło również aktualnego herbu i flagi miasta oraz zapisu nutowego hejnału odgrywanego o każdej pełnej godzinie z wieży ratusza – siedziby Muzeum.

Zwiedzanie wyrobiska górniczego rozpoczyna się od pobrania znaczka i hełmu górniczego. Następnie zwiedzający udają się do zainscenizowanego podziemia kopalnianego. Eksponowany jest fragment typowego torowiska z wagonikiem wypełnionym urobkiem.

Wystawy stałe

Cechy rzemieślnicze w miastach Górnego Śląska do 1939 r.Cechy rzemieślnicze w miastach Górnego Śląska do 1939 r.
 / 1 - otwarta (2070, 0.42)
Wystawa jest próbą pokazania miejsca oraz funkcjonowania samorządnych organizacji zawodowo - społecznych, jakimi od średniowiecza były cechy skupiajace osobiście wolnych rzemieślników. Zmiany zachodzące w XIX wieku spowodowane rozpadem dawnych struktur społecznych, rozwojem przemysłu zepchnęły tradycyjne rękodzielnicze formy produkcji na ubocze. Jednak pozostał prestiż rzemieślnika, fachowca znającego swój zawód i potrzeby środowiska.
Rybnik nasze miastoRybnik nasze miasto
 / 1 - otwarta (2096, 0.42)
Historia Rybnika to szereg wydarzeń, które z pewnością zasługują na zainteresowanie. Wystawa "Rybnik Nasze miasto" stanowi próbę przedstawienia najważniejszych z nich, szeroko wykorzystuje techniki multimedialne nie zapominając o "żywych" eksponatach. Ekspozycję częśći historycznej, rozpoczyna obszerne, bogato ilustrowane kalendarium dziejów miasta. Dalej przechodzimy do części interaktywnej. Każdy zwiedzający odnowioną wystawę będzie mógł zasiąść w wygodnym fotelu, zobaczyć filmy.
Wyrobisko górniczeWyrobisko górnicze
 / 4 - otwarta (2521, 0.51)
Zwiedzanie rozpoczyna się od pobrania znaczka i hełmu górniczego. Następnie zwiedzający udają się do zainscenizowanego podziemia kopalnianego. Jej centralnym punktem jest wyrobisko górnicze z zabudowanymi obudowami rożnego typu (drewniana, metalowa). Eksponowany jest fragment typowego torowiska z wagonikiem wypełnionym urobkiem. Obok przedstawiono stój roboczy górnika z pełnym oporządzeniem. We wnętrzu wyrobiska prezentujemy różnego typu drobny sprzęt związany z pracą pod ziemią m. in. osprzęt.

Komentarze

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

  (brak)
  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji
Grafika: K. Jaroch, Rybnik.pl

Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż