Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 13.01.2025. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Bogowie starożytnego Egiptu
Wystawa stałaotwarta (5648, 1.08)
archeologiczna, sarkofagi, mumie
Oceny:  / 8
KiepskiBardzo dobry 
Najcenniejszą i najbardziej efektowną część zbioru stanowią cztery sarkofagi pochodzące z wykopalisk w el-Gamhud, miejscowości położonej dwadzieścia km na południe od Medinet el-Fayum, po zachodniej stronie Nilu, prowadzonych w latach 1907-1908 przez Tadeusza Smoleńskiego. Jedna z trumien, w typie "brzuchatych" (belly coffins), odznaczająca się płaskim dnem i okazałym wypukłym wiekiem, należy do kapłanki Izydy imieniem Aset-iri-khet-es.
Niewątpliwą atrakcję dla zwiedzających stanowią wielko-formatowe przeźrocza z wynikami interdyscyplinarnych badań wspomnianej mumii oraz rekonstrukcja przyżyciowego portretu Aset-iri-khet-es. Wyniki tych badań dostarczyły sensacyjnych informacji na temat śmierci, określiły jej kod genetyczny, grupę krwi, a nawet porę roku, podczas której zmarła.

Muzeum prezentuje także film z rozwijania mumii. Najstarszy i zarazem jeden z pierwszych zabytków egipskich w Krakowie, kompletny sarkofag wraz z mumią z początków XXII dynastii, pierwotnie znajdujący się w prywatnych rękach, ofiarowany został Towarzystwu Naukowemu Krakowskiemu w 1834 roku. Kryteria stylistyczne wskazują na drugorzędny warsztat tebański jako miejsce wykonania sarkofagu. Z pewnością jego właściciel (właścicielka ?) był związany ze świątynią Amona. Na skrzyni dwukrotnie pojawia się w inskrypcjach tytuł i imię zmarłej: Ozyrys pani domu tancerka Amona Nesi-Chonsu. Ponieważ jednak charakter wszystkich tekstów na tym sarkofagu nie jest jasny, nie jest pewne czy mamy tu rzeczywiście do czynienia z imieniem właścicielki tego sarkofagu (wieko oraz wieko pozorne były przygotowane dla mężczyzny). Istnieje również prawdopodobieństwo, że mumia, z którą sarkofag ten został przywieziony do Krakowa, należała do drugiego właściciela tego sarkofagu; podobne przypadki wtórnego użycia trumien były w tym okresie częstym zjawiskiem. Badania rentgenowskie i tomografia komputerowa mumii wykazały, że była to kobieta w wieku ok. 30 lat.
Figurki uszebti z XXVI DynastiiFigurki IbisaOgólny widok sali niebieskiej
Autorzy: Scenariusz: dr Hanna Szymańska, mgr Krzysztof Babraj, oprawa plastyczna: art. plastyk Renata Jabłońska
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż