Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... wtorek, 14.01.2025. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Model kościoła Łaski w Jeleniej Górze
Wystawa stałaotwarta (2580, 0.5)
historyczna
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
W zbiorach Muzeum znajduje się drewniany model ewangelickiego kościoła Łaski w Jeleniej Górze wykonany przez jego architekta Martina Frantza. Model był wizualnym przedstawieniem projektu według którego wybudowano kościół w latach 1709 - 1718. Budowla stoi do dziś i jest obecnie katolickim kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, od 1957 r. pełni rolę kościoła garnizonowego Wojska Polskiego. Do 1945 r. był to luterański kościół Łaski pw. Krzyża Chrystusowego.
rzez prawie 200 lat jeleniogórski model przechowywany był na drugiej emporze kościoła. Rada Kościelna parafii ewangelickiej w 1902 r. przekazała model do Muzeum Związku Karkonoskiego Jeleniej Górze. Ze względu na zły stan zachowania został poddany zabiegom konserwatorskim na koszt członków Związku Karkonoskiego.


Trzy lata później w 1905 r. model został wyeksponowany na wystawie urządzonej w nowej siedzibie Muzeum przy ul. Szkolnej róg ul. Bankowej w Jeleniej Górze. Po wybudowaniu nowego gmachu RGV-Museum w Jeleniej Górze przy ul. Matejki urządzona została tam osobna sala poświęcona zabytkom sakralnym. Z przewodnika po muzeum z 1914 roku wiemy, że model kościoła umieszczono w jej centrum wśród zabytków pochodzących z kościołów katolickich i protestanckich Kotliny Jeleniogórskiej.

Po II wojnie światowej, w latach 1945 - 1948 muzeum w Jeleniej Górze było nieczynne dla publiczności i pełniło rolę składnicy muzealnej. W tym okresie zdemontowane zostały wystawy stałe, od tego czasu model nie był eksponowany. Duże gabaryty, a zwłaszcza ciężar spowodowały jego destrukcję.

W latach 2007 -2008 została przeprowadzona konserwacja modelu przez zespół konserwatorów i modelarzy Muzeum Narodowego w Szczecinie. Po odkryciu śladów pierwotnej kolorystyki zdecydowano się ją odtworzyć. Elewacja odzyskała łososiowy kolor z jaśniejszym zaznaczeniem pilastrów i obramowań okiennych. Przywrócono zielony kolor kopuły i hełmów.
Model kościoła Łaski, wystawa z okazji 300 lecia położenia kamienia węgielnegoModel kościoła Łaski w Jeleniej Górze, 1709 - 1710Model Kościoła Łaski, wnętrze, widok na zaplanowane przez M. Frantza dwa piętra
Organizator: Muzeum Karkonoskie
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż