Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... środa, 23.06.2021. (2,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Wozy z Bronocic
Wystawa stałaotwarta (3586, 0.91)
archeologiczna, Bronicice
Oceny:  / 9
KiepskiBardzo dobry 
W hallu wejściowym do Muzeum (od strony ogrodów) znajduje się gablota ze sławnym już w środowisku archeologów zabytkiem, jakim jest tzw. waza z Bronocic. Zabytek ten jest zresztą ciekawy i dla szerokiej publiczności (eksponowany okaz jest kopią wykonaną przez Renatę Wójtowicz z Oddziału Muzeum w Nowej Hucie). Podczas badań wykopaliskowych prowadzonych w Bronocicach (gm. Działoszyce, woj. świętokrzyskie) doszło w 1976 roku do niecodziennego odkrycia - znaleziono wazę z ornamentem.
Ornament tworzy narrację złożoną z sekwencji kilku, niekiedy trudnych do odczytania, symboli. Jej najważniejszym składnikiem jest rysunek wozu. Jest to pojazd czterokołowy, przedstawiony w rzucie poziomym, z kołami wyobrażonymi z profilu. Wóz wyposażony jest w dyszel z rozdwojeniem stanowiącym zapewne ilustrację v-kształtnej formy jarzma przyrożnego. Świadczy to o zaprzęganiu do wozu pary zwierząt.

Dla materiałów z obiektu, w którym znaleziono wazę, uzyskano datę radiowęglową wskazującą na wykonanie naczynia około 3635-3370 r. p.n.e. Datowanie zabytku świadczy o tym, że rysunki z Bronocic są najstarszym jednoznacznym dowodem używania wozu, odkrytym dotąd na obszarze Starego Świata.

(na podstawie: Janusz Kruk, Sarunas Milisauskas, Rozkwit i upadek społeczeństw rolniczych neolitu, Kraków 1999).
Waza z BronocicRekonstrukcja wozu z Bronocic
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż