Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 21.07.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Dzieje Leszna i Regionu
Wystawa stałaotwarta (2123, 0.42)
historyczna, rzemiosło artystyczne, starodruki, broń
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Bogatą historię Leszno zawdzięcza swym właścicielom: reprezentantom rodów Leszczyńskich i Sułkowskich. Najstarsze dzieje grodu i lata świetności miasta za Leszczyńskich przedstawiają archiwalia, wyroby artystyczne, starodruki i kartografia. Ewenementem w skali muzealnictwa polskiego jest prezentowany na ekspozycji miecz bojowy z XIII w. Stanowił prawdopodobnie własność Przemysła II, króla Polski. Przedstawienie figuralne na głowni miecza czyni go jednym z najciekawszych okazów w Polsce.
Ważnymi i cennymi przedmiotami są również wystawione wyroby, pochodzące z warsztatów rzemieślniczych Leszna i regionu. Licznie prezentowane: tłoki pieczętne, sztance rzemieślnicze, obesłania, zamki do bram zdobione dekoracyjnym ornamentem, skrzynki cechowe, różnego rodzaju kubki, dzbany, puchary, wykonane z cyny. Te ostatnie pochodzą przeważnie z warsztatów śląskich, kilka obiektów jest pochodzenia leszczyńskiego.

Na szczególną uwagę zasługują: obesłanie leszczyńskiego cechu rzeźnickiego z XVIII w., książka kroju leszczyńskiego cechu krawców z XVIII w. i statut cechu pasamoników (pasmanteria) z 1692 r., potwierdzony przez właściciela miasta, Rafała Leszczyńskiego, ojca króla Polski - Stanisława, a następnie przez Józefa Aleksandra Sułkowskiego. Poza przedmiotami dotyczącymi warsztatów rzemieślniczych obejrzeć można zegary (kominkowe i ścienne), wyroby z porcelany i szkła, pochodzące z XVIII, XIX i XX w., z różnych manufaktur polskich i europejskich.

Znacznie mniejszą część ekspozycji zajmują wyroby rusznikarskie: broń biała, drzewcowa i palna. Prezentowane są: pistolety skałkowe i kapiszonowe, prochownice, halabardy i partyzany.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż