W zbiorach judaistycznych tej placówki znajduje się ponad 60 muzealiów i blisko 60 obiektów pomocniczych. Obejmują one przedmioty kultu religijno-synagogalnego i domowego. Do najciekawszych eksponatów należą zwoje Tory, ozdoby na Torę: tasy, rimonim, korony, jady oraz menory, świeczniki chanukowe, balsaminki, także przedmioty i naczynia przeznaczone na Szabat i inne święta żydowskie. Eksponowane są również elementy stroju rytualnego: tałesy, filakterie, atary.
wystawa stała - etnograficzna, sprzęty, narzędzia, stroje ludowe
Na wystawie prezentowany jest dorobek kultury materialnej wsi południowo-zachodniej Wielkopolski. Prezentowane eksponaty tworzą grupy tematyczne: strój ludowy, narzędzia do obróbki lnu i snucia nici, klocki do drukowania tkanin, plastyka ludowa oraz sprzęty, narzędzia i naczynia z tradycyjnego wyposażenia izby chłopskiej. Różne formy odświętnego stroju ludowego przedstawione są jako zestawy (komplety) m.in. z okolic Leszna (Pawłowice i Kąkolewo), Krotoszyna i Krobi.
To jedna z największych tego typu kolekcji w Polsce. Liczy blisko 800 obrazów oraz ponad 250 rysunków i grafik. Jej twórcą był dr Stanisław Chmielowski, wieloletni dyrektor leszczyńskiego muzeum. Autorami dzieł są tak znani artyści, jak: Teodor Axentowicz, Józef Chełmoński, Julian Fałat, Władysław Jarocki, Stanisław Kamocki, Juliusz Kossak, Aleksander Kotsis, Jacek Malczewski, Józef Rapacki, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański, Wojciech Weiss, Jan Cybis i wielu innych.
Portrety wykonane zostały w lokalnych warsztatach malarskich, jak również poza granicami Wielkopolski. Kolekcja liczy około 160 płócien. Wśród portretów dworskich wyróżnić należy najstarszy w zbiorach obraz Fryderyka V z I połowy XVII w. Późniejsze w czasie, ale równie interesujące są dwa płótna z warsztatu Louisa de Silvestre z II ćwierci XVIII w., wizerunki Aleksandra Józefa Sułkowskiego i Mężczyzny w zbroi. Dziecko jest szczególnie rzadkim tematem dla polskiej sztuki portretowej.
Ewenementem w skali muzealnictwa polskiego jest imponująca kolekcja 81 portretów królów leszczyńskiego Bractwa Kurkowego. Pochodzi ona z lat 1715-1936. Porównywalna jest tylko ze zbiorem najstarszego bractwa kurkowego w Krakowie. Jej uzupełnieniem są pamiątki dokumentujące działalność bractw kurkowych na terenie południowo-zachodniej Wielkopolski i miasta Leszna w postaci: sztandarów, pucharów, mundurów, medali, odznaczeń i zdjęć - głównie z okresu międzywojennego XX w.
wystawa stała - sztuka, malarstwo, portrety trumienne XVII-XVIII w.
Bardzo ciekawa i unikalna w skali kraju wystawa składająca się z obiektów rzemiosła artystycznego i starodruki dotyczące Jana Amosa Komeńskiego oraz Jednoty Braci Czeskich. Leszno na przestrzeni wieków stanowiło jeden z ważniejszych europejskich ośrodków ich działalności. Ciekawostką jest XIX-wieczny model kościoła św. Jana, który stanowi wierną kopię kościoła wzniesionego przez braci czeskich w latach 1652-1654. Na szczególną uwagę zasługują nakrycia ołtarzowe (antependia) z XVII i XVII.
wystawa stała - historyczna, rzemiosło artystyczne, starodruki, broń
Bogatą historię Leszno zawdzięcza swym właścicielom: reprezentantom rodów Leszczyńskich i Sułkowskich. Najstarsze dzieje grodu i lata świetności miasta za Leszczyńskich przedstawiają archiwalia, wyroby artystyczne, starodruki i kartografia. Ewenementem w skali muzealnictwa polskiego jest prezentowany na ekspozycji miecz bojowy z XIII w. Stanowił prawdopodobnie własność Przemysła II, króla Polski. Przedstawienie figuralne na głowni miecza czyni go jednym z najciekawszych okazów w Polsce.