Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 21.07.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Jan Amos Komeński i Bracia Czescy
Portrety trumienne z XVII-XVIII
Wystawa stałaotwarta (3314, 0.66)
sztuka, malarstwo, portrety trumienne XVII-XVIII w.
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Bardzo ciekawa i unikalna w skali kraju wystawa składająca się z obiektów rzemiosła artystycznego i starodruki dotyczące Jana Amosa Komeńskiego oraz Jednoty Braci Czeskich. Leszno na przestrzeni wieków stanowiło jeden z ważniejszych europejskich ośrodków ich działalności. Ciekawostką jest XIX-wieczny model kościoła św. Jana, który stanowi wierną kopię kościoła wzniesionego przez braci czeskich w latach 1652-1654. Na szczególną uwagę zasługują nakrycia ołtarzowe (antependia) z XVII i XVII.
Niezwykle cenny jest zespół portretów trumiennych braci czeskich z XVIII w. Występowały one wyłącznie na terenie dawnej Rzeczypospolitej jako ważny element dekoracji pogrzebowych. Na terenie dawnej Wielkopolski zachowało się ich najwięcej. Wykonywane były przez lokalnych malarzy cechowych lub nadwornych.

Należały do najbardziej charakterystycznych elementów staropolskiego ceremoniału pogrzebowego. Portrety trumienne służyły gloryfikacji i upamiętnieniu ziemskich zasług zmarłego i były zasadniczym elementem dekoracji tradycyjnego katafalku - castrum doloris.
Fragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż