Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 08.08.2022. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Kultura Żydów w Wielkopolsce
Wystawa stałaotwarta (2725, 0.63)
historyczna, sztuka, judaica
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
W zbiorach judaistycznych tej placówki znajduje się ponad 60 muzealiów i blisko 60 obiektów pomocniczych. Obejmują one przedmioty kultu religijno-synagogalnego i domowego. Do najciekawszych eksponatów należą zwoje Tory, ozdoby na Torę: tasy, rimonim, korony, jady oraz menory, świeczniki chanukowe, balsaminki, także przedmioty i naczynia przeznaczone na Szabat i inne święta żydowskie. Eksponowane są również elementy stroju rytualnego: tałesy, filakterie, atary.
Inną grupę stanowią dokumenty i fotografie archiwalne, ilustrujące życie Żydów w Lesznie i okolicy. Z tym miastem związanych było wielu znanych na całym świecie Żydów m.in.: Chaim Salomon (Leszno 1740 - Filadelfia 1785) jeden z najbliższych współpracowników Georga Washingtona, Akiba Eger (Eisenstadt 1761 - Poznań 1837) wielki autorytet talmudyczny, który w Lesznie rozpoczynał swoją karierę, Leo Baeck (Leszno 1873 - Londyn 1956) jeden z najwybitniejszych żydowskich filozofów XX wieku, Rudolph Leonhard (Leszno 1889 - Berlin 1953) poeta, dramaturg i prozaik.
Fragment ekspozycji
Miejsce: Budynku dawnej synagogi - Galerii Sztuki
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż