Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 27.09.2021. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Legnica. In ictu oculi
(Legnica. W mgnieniu oka)
Wystawa stałaotwarta (1685, 0.42)
historyczna
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa pokazuje dzieje miasta i jego mieszkańców od średniowiecza po współczesność. Zgromadzono na niej tak przedmioty codziennego użytku, jak i wysokiej klasy wytwory rzemieślników i artystów legnickich. Obok wyrobów z ceramiki, rogu, żelaza itd. są naczynia świeckie i liturgiczne powstałę w warsztatach konwisarskich i złotniczych, malowidła i rzeźby, inkunabuły i starodruki. Wystawa przedstawia także ikonografię legnicką, którą reprezentują widoki miasta w grafice i malarstwie.
W październiku 1989 roku dokonano otwarcia Muzeum po zakończonym remoncie. Wtedy też udostępniono dla zwiedzających stałą wystawę historyczną p.n.: "Legnica. In ictu oculi". (Legnica. W mgnieniu oka.). Nie jest to wystawa operująca typowymi w tym wypadku metodami erudycyjno-historycznymi. Bohaterem jej jest nie przedmiot lecz człowiek, człowiek tu w Legnicy na przestrzeni dziejów i jego podobny, czasem zatrważająco wspólny los niezależnie od dzielącego czasu. Życie ludzkie na tej ziemi jest mgnieniem oka (stąd tytuł), zwielokrotnione liczbą pokoleń daje dopiero obraz dziejów miasta. Wystawa poprzez przedmioty wytworzone ręką człowieka pokazuje jego codzienność, zainteresowania i rozrywki, przedstawia ślady okresu wojny i dorobek dni pokoju. Przesuwając egzystencję naszą zgodnie z postępem cywilizacyjnym wypełnia okres od wczesnego średniowiecza do czasów nam współczesnych Ekspozycja składa się z trzech części:

I - "Ślad człowieka",
II - "Zagrożenia",
III - "Miejsce akcji".

W pierwszej części zgromadzono tak przedmioty codziennego użytku jak i wysokiej klasy wytwory rzemieślników i artystów legnickich, względnie innych działających na zamówienie Legnicy. Obok więc wyrobów z ceramiki, rogu, żelaza itd. zobaczyć można naczynia świeckie i liturgiczne powstałe w warsztatach konwisarskich i złotniczych, malowidła i rzeźby, inkunabuły i starodruki.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Kurator: mgr Grażyna Humeńczuk- kierownik Działu Historii
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż